Korsan bütün uçuş kodlarını biliyordu

  • Giriş : 04.10.2006 / 00:00:00

Tiran-İstanbul seferini yaparken kaçırılan Türk Hava Yolları uçağının kaptan pilotu Mürsel Gökalp, korsan Hakan Ekinci'nin kaçırma olayını çok iyi planladığını ve bütün uçuş kodlarını bildiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sabah saatlerinde Atatürk Havalımanına gelen kaçırılan uçağın 6 kişilik mürettebatını THY Genel Müdürü Temel Kotil ve meslektaşları karşıladı. Mürettebata çiçek veren Kotil, daha sonra mürettebat ile birlikte basın mensuplarının karşısına çıktı. Uçakta herhangi bir güvenlik sorunu olmadığını ve bütün prosödörüleri uyguladığını belirterek söze başlayan uçağın kaptan pilotu Mürsel Gökalp, korsan Ekinci'nin son dernece profosyonel davrandığını kaydetti.

Ekinci'nin kokpite kendisine servis yapıldığı sırada girdiğini ifade eden Gökalp, "Kabin amirimiz şifreyi söyledikten sonra kapıyı açtım. Tam kapı açıldığı sırada korsan, kabin amirimizi hızla kenara iterek içeri girdi. Hem ben hem kabin amirimiz korsanı dışarı çıkarmaya çalıştık. Fakat çok iri cüsseli olduğu için başaramadık. Korsan daha sonra kabin amirinin dışarı çıkarak kapıyı kilitledi." dedi.

Korsanın, amacının Papa'ya mesaj göndermek olduğunu kendilerine söylediğini aktaran Gökalp, uçağın içinde kendisi ile işbirliği yapan üç arkadaşının daha bulunduğunu ve uçağın İtalya'ya inmemesi durumunda uçağı patlatacaklarını söylediğini ifade etti. Gökalp, korsanın, kokpitten sürekli kabini izleyerek arkadaşları ile irtibatlı olduğu izlenimini verdiğini vurguladı. Kendisinin aynı zamanda THY Güvenlik sorumlusu olduğunu da dile getiren Gökalp, yolcuların hayatını riske edecek hiçbirşey yapmadıklarını, korsanın sakinleştirdikten sonra uçağı İtalya'ya indirdiklerini belirtti.

Korsana uçağı İstanbul'a indirme konusunda ısrar ettiğini anlatan Gökalp, tüm bunlara rağmen Ekinci'nin uçağı İtalya'dan başka bir yere indirmeyeceğini söylediğini dile getirdi. İniş öncesinde iki italyan F 16 uçağının kendilerine eşlik ettiğni hatırlatan Gökalp, korsanın amacına ulaştığı için eylemin ilerleyen safhalara ulaşmadan sona erdiğini kaydetti.

Kabin Amiri Nazilen Dönder, bu gibi durumlara her zaman hazırlıklı olduklarını belirterek yaşadıklarını anlattı.

THY Genel Müdürü Temel Kotil'de yaptığ ıkonuşmada, personeline teşekkür etti. Kotil, "Personelimiz görevini başarıyla yerine getirmiştir. Son derece soğukkanlı davranmışlar ve gerekli prosodürler neyse aynen uygulamışlardır. " dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious