Korsan hain evlat çıktı!

Korsan hain evlat çıktı! .9055
  • Giriş : 24.08.2007 / 09:52:00

AtlasJet uçağını kaçıran Türk korsanın çiftçi babası oğlunu okutmak için 250 bin YTL harcadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Oğlunun zaman zaman içki kullandığını, erotik kanalları izlediğini söyleyen Özlü, “Hiç böyle El Kaideci olur mu” diye soruyor

Geçtiğimiz cumartesi günü Kıbrıs-İstanbul seferini yaparken Atlasjet’e ait yolcu uçağını Filistinli Mümin Abdülaziz Talikh ile birlikte kaçıran Mehmet Reşat Özlü’nün, Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesine bağlı Köseören köyündeyiz. Yirmi haneli, iki yüze yakın nüfuslu köy taziye sessizliğine bürünmüş.

14 nüfuslu, 12 çocuklu Özlü ailesinin iki oda bir salondan oluşan evinin kapsını çalıyoruz. Oğlunun uçak kaçırmasını gurur meselesi yapan Halil Doğan Özlü (55), evden dışarı çıkmıyor.

Suçluysa ben asayım

En son mart ayında kardeşini kaybettiğinde oğlu Mehmet’in köye geldiğini ve o zaman gördüğünü söyleyen Özlü, “Eğer benim oğlum El-Kaideciyse oğlumu gidip Ankara’da ben kendi ellerimle asayım ama benim oğlumun örgütle işi gerçekten olamaz” diyerek söze başlıyor. On iki çocuktan beşincisi olan ve Türkiye’nin yüreğini ağzına getiren Mehmet’i babası Halil Özlü’den dinlemeye başlıyoruz:

“Beş yıl önce Kıbrıs’ta Doğu Akdeniz Üniversitesi’ne kayıt yaptırdı. Bir yıl sonra da Girne Amerikan Üniversitesi Türk Dili Öğretmenliği’ne kayıt yaptırdı. Paralı olduğu için eş-dost zenginler okutur, ama sen okutamazsın demişti. Oğlumun okuması için helal olsun, bugüne kadar 250 bin YTL’nin üzerinde para harcadım. Ama bela geldi bizi buldu. El Kaideciyse oğlum onu Ankara’da kendi ellerimle ben asarım.”

Beşiktaş taraftarıydı

Cumartesi gününden bu yana yemek yemeyen ve sadece sigara içerek ayakta kalmaya çalışan aile reisine Mehmet’in çocukluğunu sorarak konuşmamıza devam ediyoruz: “Benim oğlum gerçekten zeki bir çocuktu, gölgesinden utanacak kadar saftı. Elbette Müslüman’dı ama namazını kılmadığını ve ara ara bira içtiğini biliyorum. Büyük şehirde bir öğrenci nasıl öğrencilik yapıyorsa benim oğlum da öyle bir öğrenciydi. Bu olaylardan sonra amcalarıyla, o şifreli erotik kanalları izlediğini öğrendim. El Kaideci bir çocuk, erotik film izler mi? Bakın, benim oğlumun öyle örgütle bağlantısı falan varsa ben onun cezaevinde de ziyaretine gitmem ama o şerefsiz, Arapça bildiği için benim oğlumla arkadaşlık kurdu ve eylemine belki uyuşturucu, belki teditle ortak etti...”

Aşirete leke sürdü

Ekonomik nedenlerle avukat tutamadığını söyleyen ama oğlunun masum olduğunu ispatlanacağına inanan baba şöyle devam ediyor: “Dedesi Atatürk tarafından İstanbul’a çağrılıp ve Şeyh Sait Ayaklanması’na desteklemediği için madalya takılan bir soyun devamıyız, Bin Muhammed Aşireti’ne de Bercesoğlu soyuna da haketmediğimiz bir leke sürüldü ve içimiz yanıyor.”

Oğlum kuzu gibi ürkektir

* Fatma Özlü (anne): “Kavga etmeyi bilmeyen, kendi halinde bir çocuk olarak büyüdü. Oğlum kuzu gibi ürkekti. Okumak istiyordu gurbete gitti ama ya aklına girdiler ya da oğlumu kullandılar. O böyle kötü şeyler yapacak bir çocuk değildi. Devletimizden yardım bekliyoruz, onun masum olduğuna inanıyoruz.”

* Güler Özlü(13): “Abimizin bir an önce çıkmasını ve okulu bitirmesini istiyoruz. Onun bize sözü var, çalışmaya başladıktan sonra bizlerin okuması için elinden geleni yapacak.”

* Hatice Özlü(16): “Kıbrıs’tan geldiği zaman okumamız için kitap getirmeye çalışırdı. Terörle burada kimsenin ilgisi yoktur abimin de ilgisinin olduğuna inanmıyoruz. Bir an önce gerçeğin ortaya çıkması için dua ediyoruz.”

* Süheyle Özlü(14): “Abim bizlere hep okumamız gerektiğini söylüyordu, gerçekten çok kültürlü bir insandı. Kendisini merak ediyoruz ve hayatına kaldığı yerden devam etmesi için dua ediyoruz.”

Uçağı bir yere götürme yolculardan özür dile

En son uçağı kaçırdıktan sonra oğluyla konuşan baba Özlü aralarında geçen diyaloğu tekrar anlatırken sesi titriyor:

“Telefonda ilk, Antalya’ya uçağı indirdiğini söyledi ve yanındaki arkadaşının Suriye ya da Afganistan’a uçağı götürmek için baskı yaptığını, zorladığını anlattı. Bunun üzerine kendisine uçağa sahip olmasını, şahsiyetine sahip olmasını, o uçaktaki yolcuların anası babası olduğunu söyledim. O uçak senin anandan üstündür, dedim. Gidip yolculardan özür dilemesini tembih ettim. Türkiye’den de özür dilemesini söyledim. Uçağı ne yap ne et başka bir yere götürmeye kalkmayın dedim. Tek tesellim o insanların daha fazla perişan olmaması ve Türkiye’nin uçağının Türkiye’de kalmasıdır.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious