Korsan mağduru sanatçıların imdadına ‘cep' yetişti

  • Giriş : 09.09.2006 / 00:00:00

Dijital müzik pazarının 5'te dördünü elinde bulunduran ‘korsanlar' sanatçıların en büyük korkulu rüyası.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cep telefonu operatörlerinin internet üzerinden müzik indirimini mümkün kılan paketler için telif ödemeye başlaması müzik piyasasını rahatlatıyor.

Turkcell, söz konusu hizmetlerine karşı Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği (MÜYAP) ile anlaşma imzaladı. Anlaşma çerçevesinde her şarkı için ayrı telif ödeniyor. En popüler müzikleri dijital platformda toplayarak cep telefonu üzerinden abonelerine ulaştıran şirket, bu hizmetiyle birliğin en iyi müşterisi arasına girdi. Beyazıt Öztürk ve Kadir Çöpdemir'den komik karşılama mesajları, sevilen dizi film ve reklam müzikleri, çeşitli efektler ya da Türkçe poptan arabekse farklı türde parçalar dinlemek isteyenleri ‘Çalarken Dinlet' ve ‘Turkcell-im' servisinde bir araya getiren şirket, korsanla başı derde giren sanatçılar için ek gelir kapısı oldu. İstanbul’da düzenlenen CeBİT Bilişim Fuarı’nda Zaman’ın sorularını cevaplandıran Turkcell Katma Değerli Servislerden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cenk Serdar, toplam 2 milyon abonenin üye olduğu servisin sektöre maddi ve manevi destek sağladığını belirtiyor. Serdar, “Müzik piyasasının ayakta kalmasına yardımcı oluyoruz.” diyor. Dünya dijital müzik pazarının 2005 hacmi bir önceki yıla oranla yüzde 300 büyüyerek 1,1 milyar dolara ulaştı. Yılda 30 milyon lisanslı müzik CD ve kasetin satıldığı Türkiye'de ise lisanslı müzik pazarının hacmi 210 milyon YTL'yi geçmiyor. Lisanslı ürünlerin toplam pazardan aldığı pay yüzde 40'ı aşmıyor. Geri kalan payı korsan üreticiler elinde bulunduruyor. Yılda 120 milyon adet korsan müzik kaset ve CD'si satılıyor. Bu da yılda 240 milyon yeni liranın korsan üreticilerin cebine girmesi anlamına geliyor. Türkiye'de korsana savaş açan MÜYAP ve Radyo ve Televizyon Yayıncıları Meslek Birliğin'e en büyük destek GSM şirketlerinden geldi. Operatörlerin müzik piyasasının yeniden canlanmasını sağlayan servis hizmetleri, sanatçıların da yüzünü güldürüyor. Yapılan pazar araştırmaları da cep telefonu operatörlerini haklı çıkarıyor.

Anlaşma yaptık, müzikte telif ödüyoruz

Avrupa'daki internet kullanıcılarının yüzde 3'ü müzik indirmek için telefon kullanıyor. Dünya genelinde ise internet kullanıcılarının yüzde 19'u en az bir cep melodisini yüklemiş. Bu, bir müzik parçası satın alanların sayısının üç katı. Hizmetin Türkiye'de popüler olması için çok kafa yorduklarını belirten Cenk Serdar, “Paket çerçevesinde MÜYAP ile anlaşmaya vardık. Örneğin bin defa Mustafa Sandal'ın şarkısı yüklendiyse o paket üzerinden ödeme yapıyoruz. Böylece sanatçılara alternatif gelir kapısı oluşturuyoruz.” diyor. Ayrıca, sürekli yenilenen güvenlik yazılımı sayesinde şarkılar kopyalanamıyor. Yalın'ın meşhur olmadan önce şarkısı, ilk kez cep telefonu melodisi olarak duyuldu. İki yıl önce müzik marketlerde yerini alan albüm 1 milyon satışa ulaştı. Bugünlerde ise Kenan Doğulu ve Demet Akalın rağbet görüyor. Turkcell'in Çalarken Dinlet servisi aylık 6 kısa mesaj veya 12 kontör üzerinden ücretlendiriliyor. Bu hizmetlerin mimarları da yine gençler. Türkiye'nin 9 ilinde 17-25 yaş arası yüz gençle anlaşan şirket, ayda bir kez farklı platformlarda bir araya gelerek durum değerlendirmesi yapıyor. 9 milyon aboneye ulaşarak büyük bir kulübe dönüşen GençTurkcell, gençlerin mesajlaşma isteğine yönelik bir bölüm.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious