Korsan mücadelede tazminat miktarı arttı

Korsan mücadelede tazminat miktarı arttı.12028
  • Giriş : 29.04.2009 / 16:46:00

Yılın ilk 3 ayında Türkiye'de lisanslı yazılım kullanımına yönelik gerçekleştirilen hukuki işlemler sonucunda yapılan sulh anlaşmaları kapsamında tahsil edilen tazminatların yüzde 21 yükseldiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Lisanslı yazılım kullanımının genele yayılması için çalışmalar yürüten Business Software Alliance'dan (BSA) yapılan yazılı açıklamada, BSA Türkiye Katılımcıları tarafından 2009'un ilk 3 ayında gerçekleştirilen hukuki işlemler sonucunda, korsan yazılımdan lisanslı yazılım kullanımına geçen firmaların oranında 2008'in aynı dönemine göre yüzde 67'lik artış yaşandığı kaydedildi.

Türkiye'nin de aralarında bulunduğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgesinde yılın ilk 3 ayında 1 milyon dolar değerindeki korsan yazılım, lisanslı yazılıma dönüştürülürken, korsan yazılım kullanan firmaların telif hakkı ihlallerinden doğan yasal tazminatlar için ödedikleri tutar da 2,6 milyon dolara ulaştı.

Açıklamaya göre, yılın ilk 3 ayında EMEA bölgesinde genelinde BSA'ya ulaşan korsan yazılım kullanımına ilişkin ihbarların oranı da geçen yıla göre yüzde 14'lük bir artış gösterdi.

BSA Türkiye Direktörü Elçim Barkay, bazı şirketlerin hala yasalara uygun hareket etmeyerek, ceza ve tazminat gibi öngörülmeyen daha büyük mali sorumlulukların altına girmeyi göze alabildiklerinin altını çizdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*