Korsan ortodontiler, Türkiye'nin agiz yapisini bozuyor

Korsan ortodontiler, Türkiye'nin agiz yapisini bozuyor.10551
  • Giriş : 29.11.2005 / 00:00:00

Türkiye'de agiz ve dis sagligi merkezlerinde çalisan ortodonti uzmanlarinin sayisinin azligi, ortodonti mafyasi olusmasina neden oluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Saglik Sen Ar-Ge Merkezi tarafindan yapilan arastirmaya göre, Türkiye'de dis hekimliginin; disleri çenelerin üzerine estetik ve görev bakimindan düzenli bir biçimde yerlestirmekle ugrasan kolu olan ortodonti alaninda uzman açigi bulunuyor. 2004 verilerine göre Türkiye'de Saglik Bakanligi'na bagli olan 2 dis hastanesi ile 20 agiz ve dis sagligi merkezinde toplam 16 ortodontist görev yapiyor. Bir ortodontistin, bir hastaya teshis ve tedavi için ayirabilecegi toplam süre en fazla 4 saat ile sinirli kaliyor.

Alandaki uzmanlarin yetersiz olmasi nedeniyle, bunun firsat olarak degerlendiren kisiler yanlis tedavi uyguluyor ve uygulanan cerrahi yöntemlerle geri dönülmez cerrahi müdahaleler yapabiliyor.

Bir ortodonti mafyasi ve pazari olustuguna dikkat çekilen raporla ilgili açiklamalarda bulunan Saglik Sen Genel Baskani Ahmet Gündogdu; "Ortodontinin " O " sunu bile bilmeyenler, iskeletsel ciddi problemleri hiç görmeden, çekim yapilmayacak vakalarda saçma sapan disler çekerek, asimetrik uygunsuz çekimler yaparak, gelisim döneminde tedavi sansi varken düzeltilebilecek vakalarin tedavi için geç kalmasina sebep olarak pek çok yanlis islere imza atmaktadirlar." dedi. Yüzlerce hastanin, agiz ve çeneleri mahvedilmis, yüz görüntüleri katledilmis sekilde tedavin bitti denerek kaderine terk edildigini belirten Aksu, "Öyle vakalarla karsilasilmaktadir ki ortodontik cerrahi ve plastik cerrahi uygulamalari bir araya gelse, milyarlar harcansa düzeltilmesi neredeyse imkansizdir" seklinde konustu.

Vatandaslarin da bu konuda bilinçsiz oldugunu kaydeden Aksu, her dis hekiminin bu alanda tedavi uygulayabileceginin düsünüldügünü aktardi. "Ekonomik sorunlardan dolayi her seyin en ucuzunu arayan ve bir an önce tedavi olmak isteyen vatandas maalesef bazi istismarcilarin eline düsmektedir" diyen Aksu, uzman olmayan kisilerde yaptirilan hatali uygulamalar nedeniyle vatandaslarin hem parasini kaybettigini hem de bu yüzden bir çok bireyin agzi, çenesi ve yüzünde bozukluklar ortaya çiktigini söyledi. Aksu, "Özellikle bu tür bozukluklar çocuklarin hayatini etkileyecek psikolojik sorunlara neden olmaktadir" dedi.

Sorunun çözüm yolunu kisa vadede tedavi indeksi çikarilarak tedavide öncelik sirasina göre hastalari tedavi etmek olarak açiklayan Aksu, "Böylelikle tedavide geç kalmanin önüne geçilmis olacakti" ifadesini kullandi. Dislerle ilgili olan bozukluklarin hemen hemen yüzde80'inin çok erken dönemde bir dis hekiminin müdahalesiyle, dolguyla veya hafif bir asindirmayla ortadan kalkabilecegini anlatan Aksu, "Ancak, bu müdahaleler yapilmadigi için ileride siddetli birer ortodontik problem haline gelmektedir. Özellikle çocuklarda dis hekimleri tarafindan erken dönemde teshis ve tedavi edilebilecek düzeyde olan sorunlar maalesef belli bir hasta indeksi çikarilmadigindan çözümde gecikmeler yasanmaktadir" sekilde konustu.

Saglik Sen'in raporundan bazi bölümler söyle:

- 2004 yili içerisinde bu saglik kuruluslarinda 32.784 hastaya ortodonti tedavisi uygulanmistir.

- Ortalama olarak her bir ortodontist 2004 yilinda 2049 hastaya bakmistir.

- Bir Ortodonti uzmani yilin 365 günü gece gündüz demeden sürekli çalissa günde yaklasik 6 hastaya bakabilecektir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious