Korsan otobüs zabıta engeline çarptı

  • Giriş : 21.10.2006 / 00:00:00

Ankara'da vatandaşların bilet bulumadığı için memleketine gidememesini fırsat bilen bazı firmalar kaçak otobüs seferleri düzenlemeye başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bayram tatilini memleketlerinde geçirmek isteyen vatandaşlar, Ankara Şehirlerarası Otobüs İşletmeciliği'ne (AŞTİ) akın etti. Günler öncesinden biletlerin rezerv edilip satılması üzerine vatandaşlar memleketlerine gidecek otobüs bulamadı. Bu durumu fırsat bilen bazı otobüs firmaları, AŞTİ yönetimine her hangi bir bildirimde bulunmadan ek seferler düzenlemeye başladı.

Korsan seferleri tertip eden işletme sahipleri, yolcuları adeta kapmak için AŞTİ'de köşe kapmaca oynamaya başladı. Köşe başlarında bekleyen firma elemanları, yolcuların nereye gideceklerini öğrendikten sonra yolcularında bilet bulamamasını fırsat bilerek fahiş fiyatla ve bildirimi yapılmamış biletleri satmaya başladı. Otobüsler doluncaya kadar araçları AŞTİ'nin park alanında tutup ondan sonra sefere çıkaran otobüs sahipleri zabıta engeline tatıldı. Bazı vatandaşların mağdur olduklarını ve zamanında otobüslerin kalkmadığını bildirmeleri üzerine harekete geçen Ankara Büyükşehir Zabıta ekipleri ve AŞTİ güvenlik elemanları, korsan sefer düzenleyen otobüslere operasyon düzenledi.

Son bir gün içinde resmi kayıtlı 230 firmaya ait 1700 otobüsün yolcusuyla birlikte çıkış yaptığı AŞTİ'den korsan sefer düzenleyen firmaların da bulunduğu anlaşıldı. Kontrol noktasında tek tek durdurulan otobüslerde yolcuların biletleri ve otobüs firmasına ait belgeler didik didik incelendi. Yolculardan pek çoğunun asker ve öğrencilerden olduğu öğrenilirken yapılan incelemede bazı firmaların izinsiz olarak ek sefer düzenlediği ve beyan edilmemiş rezervasyon biletlerini yolculara verdikleri tespit edildi. Denetimlerde korsan sefer düzenleyen otobüs işletmelerine ceza yağarken, otobüslerde bulunan yolcular indirilerek araçlar parka çekildi.

Otobüslerden indirilen yolcular büyük şaşkınlık yaşarken, seferleri iptal edilen ve araçları parka çekilen firmaların yolcuların haklarını idae edecekleri konusunda AŞTİ yönetimi vatandaşlara söz verdi. Biletsiz yolcu taşıyan, taşıma ruhsatı olmayan araçlara 5 bin YTL ceza kesildi.

Kaçak firmaların yolcu taşımaması için her türlü önlemi aldıklarını söyleyen Ankara Uluştırma Bölge Müdürü Mahmut Özen denetimlere bizzat katıldı.

2918 ve 4925 No'lu Karayolları ve Taşıma Kanunu'na aykırı hareket eden firmaların 5 bin YTL para cezasına çarptırıldığını ve otobüslerin 15 gün trafikten men edildiğini söyleyen Özen, tek tek bindiği otobüslerde yolcuları dikkatli olmaları konusda uyardı.

AŞTİ'DE DENETİMLER KAMERAYLA YAPILIYOR

AŞTİ Zabıtası, aşırı yoğunluk nedeniyle güvenlik önlemlerini arttırdı. AŞTİ içinde kurulan 130 kamera ile otobüs terminalindeki tüm alanları dikkatle kontrol ederken, 60 güvenlik görevlisi ise terminal girişlerinde kontrolleri attırıldı.

Otobüslerde yer bulmak zorlaşırken, Otobüs İşletmecileri ve Acenteleri Derneği Başkanı Mehmet Çelik, bayramı memleketinde geçirmek isteyip de bilet bulamayan vatandaşları mağdur etmemek için ellerinden geleni yapacaklarını açıkladı.

Ankara şehirler arası otobüs terminelinden dün akşamdan buyana 230 firmaya ait 1700 otobusün yolcu taşıdığı bildirilirken, 200 bin yolcunun Türkiye'nin çeşitli kentlerine AŞTİ'den kalkan otobüslerle gittiği açıklandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious