'Korsanda batağa saplandık'

  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

Korsan yayın akademik yayıncılığın yüzde 90'ını ele geçirmiş durumda. İthal kitapların yüzde 60'ı, kültür kitaplarının yüzde 40'ı korsan.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

EDİSAM'ın 2006 korsan yayın raporuna göre durum vahim. Korsan yayın, yayıncılık sektörünün yüzde 60'nı ele geçirmiş durumda. EDİSAM Başkanı Metin Celal 'Normal bir vatandaş gibi yasaların uygulanmasını, hâkim ve savcıların karar verirken çabuk davranmalarını istiyoruz' diyor.

Korsan yayında 2000'li yılların öncesine dönüyoruz. Edebiyat ve İlim Eserleri Sahipleri Meslek Birliği'nin (EDİSAM) açıkladığı 2006 Korsan Yayın Raporu'na göre yayıncılık sektörünün yüzde 60'ını korsan yayın ele geçirmiş durumda. 500 milyon YTL'lik yayıncılık sektöründen korsan yayıncılar 300 milyon YTL'lik haksız kazanç elde ediyor. Bu son yıllardaki en yüksek rakam.

Korsan yayın akademik yayıncılığın yüzde 90'ını ele geçirmiş durumda. İthal kitapların yüzde 60'ı, kültür kitaplarının yüzde 40'ı korsan. Geçen yıl yüzde 40 olan yayıncılık sektöründeki korsan yayın oranının bu yıl yüzde 20 artmasının sebepleri ise var olan yasaların bir türlü uygulanamaması, yasalarda yapılmak istenen çeşitli değişikliklerin korsan yayıncıları tekrar palazlandırması, belediyelerin korsan yayın satışını önleme konusundaki isteksizliği ve Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bandrol uygulamasındaki kararsızlığı şeklinde özetlenebilir.
Raporda 2004 yılında çıkarılan 'Korsan Yasası'nda kazanılan hakların ve yapılan düzenlemelerin çoğunun AB'ye uyum için hazırlanan ceza yasası tasarısı kapsamında kaldırılması gündemde olduğu da belirtiliyor. Cezaların indirilmesi, meslek birliklerinin korsan yayını takibinin zorlaştırılması, emniyet güçlerinin ve belediye ekiplerinin sokakta kitap satışına re'sen müdahale etme hakkının ellerinden alınması gündemde. Zaten belediyeler yasak olmasına rağmen korsan yayının satışına göz yumma eğiliminde. Raporda sahil kesimindeki belediyelerin çoğunun sokakta kitap satışını engellemesi bir yana, korsan yayıncılara yer tahsis ettiği belirtiliyor. Belediyelerin böyle davranmasının sebebi olarak da EDİSAM Başkanı Metin Celal yerel ve siyasi ilişkilere işaret ediyor. Korsan yayıncıların artık bandrol uygulanmasındaki eksikliklerden yararlanma eğilimde olduğu da raporda altı çizilen bir başka olgu. Korsan kitaba bandrol yapıştırarak 'korsanın' kitabevlerine kadar sızdığını belirten Celal, bunun da korsan kitapla yasal kitabı ayırmanın imkansız hale getirdiği söylüyor.

Fotokopi de korsan

EDİSAM bu yıl, yıllarca gözardı edilen bir başka korsan yayın yapma yolunun, fotokobinin yayıncılık sektörüne nasıl zarar verdiğini de raporda dile getiriyor. Hemen hemen bütün üniversitelerin çevresinde akademik kitapların fotokopiyle çoğaltıldığına dikkat çekilirken akademik yayıncılıkta korsan yayın oranının yüzde 90 olduğu belirtiliyor. Bunun için YÖK ve üniversiteleri uyardıklarını belirten Metin Celal, bu alanda faaliyet gösteren yayıncıların yaptıkları 72 baskın sonucu 430 çeşit korsan yayın ele geçirdiklerini söylüyor.
Rapora göre Milli Eğitim Bakanlığı da yayımladığı genelgeyle fotokopi ile korsan yayına davetiye çıkarıyor. Öğrencilerin öğretime etkin olarak katılması için yararlanılan kaynakların sayısının artırılmasını isteyen bakanlık, bu kaynakların yararlanılmasında fotokopi makinelerinin etkin olarak kullanılmasını salık veriyor. ABD ile AB'nin yakından takip ettiği Uluslararası Fikri Mülkiyet Hakları Birliği'nin (International Intellectual Property Allience), bu yıl açıkladığı raporda Türkiye'yi 'öncelikli izlenmesi gereken ülkeler' arasında gösterdiği de raporda yer alıyor.
Bu yılın olumlu gelişmesi ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın isteğiyle kurulan Başbakanlık Korsanla Mücadele Komisyonu. Ancak bu komisyonun çalışmalarından da kayda değer bir sonuç alınamamış. Metin Celal hükümetin korsan yayınla mücadele de kararlı olduğunu, ancak bu kararlılığın bürokrasi katına yansımadını söylüyor.
2005 Ağustos ile 2006 Ağustos'u arasında emniyet güçleriyle yaptıkları işbirliği sonucu 163 baskın yapıldığını, 105.465 kitap, 134.811 kitap kapağı, 165.450 forma, 50 fotokopi makinesi ele geçirildiğini 73 de dava açıldığını belirten Celal, EDİSAM'ın, korsan yayınla olan mücadelesini daha da arttıracağını söylüyor. Yayıncıların mücadelesinin korsan yayınla mücadelede tek başına yeterli olmadığını belirten Celal "Hâkimler, savcılar dahil birçok kimse bu konuda yeterince bilgi sahibi değil. Yetersiz bilginin yanında bir de isteksizlik var. Özellikle belediyeler korsan kitap satıcılarını seçmen olarak görüyor. Normal bir vatandaş gibi yasaların uygulanmasını, hakim ve savcıların karar verirken çabuk davranmalarını istiyoruz" diyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious