'Korsanla pazarlık söz konusu olmadı'

  • Giriş : 10.04.2007 / 00:00:00

Binali Yıldırım, Pegasus Havayollarına ait uçağı kaçıran ve güvenlik güçlerince gözaltına alınan hava korsanıyla pazarlığın söz konusu olmadığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yıldırım, yaptığı açıklamada, olayın kazasız belasız sona erdiğini, yolcuların sağ salim kurtarıldığını belirterek, geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Pegasus Havayollarına ait uçağın Diyarbakır-İstanbul tarifeli seferini yaptığını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Uçak saat 17.40’ta kalkmış. Yarım saat sonra, yol kontrol vasıtasıyla pilotlar kuleye diyor ki ’bir kaçırma girişimi’ var. Bunun üzerine, önce kişi Ankara’ya inmesini istiyor. Sonra, hava limanına yaklaşınca, İran’a gitmek istediğini söylüyor. Bu talimata itibar etmiyorlar, uçağı Ankara’ya indiriyorlar.

Kısa sürede İtfaiye ve Emniyet gerekli tertibatı aldı. Şahsı uçaktan aldılar. Yolcuların ifadeleri alınıyor. Yolcular istedikleri yerlere götürülecekler.”

Bakan Yıldırım, hava korsanının hangi amaçla bu olaya kalkıştığı, akli dengesinin yerinde olup olmadığı konusunun Emniyet Müdürlüğü’ndeki soruşturma sonucunda ortaya çıkacağını dile getirdi.

“BOMBA SÜSÜ VERİLMİŞ CEP TELEFONU”

Yıldırım, hava korsanının eylemi sırasında elinde bomba türü bir şey olmadığını da belirterek, “Elinde cep telefonu olduğu, bomba süsü verilmiş, aslı olmadığı anlaşıldı. Pazarlık söz konusu olmadı. Siyasi ya da başka talebi söz konusu değil. Sorgulamada bütün konular ortaya çıkacaktır” dedi.

Binali Yıldırım, Diyarbakır Havaalanında uçağa alınacak yolcuların çok sıkı kontrolden geçirildiğini de belirterek, “Bu kadar insanın hayatını riske etmeye, tatsız gelişme yaşamaya normal bir insanın teşebbüs etmemesi gerekir” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious