Korsanlar gemileri nasıl ele geçiriyor?

Korsanlar gemileri nasıl ele geçiriyor?.10780
  • Giriş : 20.11.2008 / 22:18:00

Somali ve Aden Körfezi çevresinde ava çıkan korsanlar sadece son bir yılda, 30 milyon dolar para kazanmış durumda.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dev bir Suudi petrol tankeri, Kenya sahillerinden 450 deniz mili (830 km) uzakta "beklenmedik" bir saldırı olarak adlandırılan korsan saldırısında, Somalili korsanlar tarafından şu ana kadar kaçırılan en büyük gemi oldu.

Somali sahilleri açıkları, dünyadaki en tehlikeli sulardır. -dünyadaki korsan saldırılarının üçte biri bu sularda gerçekleşiyor-

KORSANLAR GEMİYİ NASIL ELE GEÇİRİYOR?

Korsanlar yaptıkları işte çok becerikliler.

Uydu telefonları ve GPS gibi en son ileri teknoloji araçlarını kullanarak, sofistike operasyonlar gerçekleştiriyorlar.

SOMALİ KORSANLIĞI

Uluslar arası Denizcilik Bürosu'nun açıklamasına göre, korsanlar bu yıl yıl 92 saldırı gerçekleştirdi, 36 başarılı kaçırma var. MV Faina yük şileplerinin aralarında bulunduğu 14 gemi hâlihazırda ellerinde, 268 mürettebatı da rehin tutuyorlar.

Onlar aynı zamanda roketatarlar ve AK-47'lerle ağır bir şekilde silahlanmış durumdalar. Korsanların Aden Körfezi'ndeki limanlarda bulunan bağlantılarından işaret aldıkları söyleniyor.

Hedeflerine ulaşmak için güçlü takma motorlara sahip sürat motorları kullanıyorlar. Bazen sürat motorları açık denizlerdeki daha büyük "ana gemilerden" yola çıkıyorlar.

Bir gemiyi gerçekten kaçırmak için korsanlar ilk önce bazıları roketle fırlatılan kanca ve demirleri kullanıyorlar ve sonra halat ve merdivenler kullanarak gemiye çıkıyorlar. Korsanlar bazen gemiyi durdurmak amacıyla korkutmak için gemiye ateş açıyorlar böylelikle daha rahat gemiye yanaşıyorlar.

Ele geçirdikleri gemiyi Somali'nin korsan merkez üssü olan Eyl'e götürüyorlar. Korsanlar burada gemiyi yanaştırıyorlar ve rehineleri, normal bir şekilde bir fidye ödenene kadar iyi bakıldıkları kıyıya götürüyorlar.

KORSANLAR NEDEN DURDURALAMIYOR?

En az dokuz ülkeden savaş gemileri Hint Okyanusu'nda ve Aden Körfezi'nde şu an aktif olarak bulunuyorlar fakat bu durum sadece problemin alanını değiştiriyor olabilir.

Sirius Star, Somali'nin güney açıklarında saldırıya uğradı. Korsanlar tarafından hedef alınan bölge Hint Okyanusu'nun çeyreğini kapsamaktadır ve bu yüzden güvenliğini sağlamak imkansız. Uluslar arası Denizcilik Bürosu, gemi sahiplerine, gözetleme sistemlerine sahip olmak veya korsanların kendilerine yetişemeyeceği hızlarda seyahat etmek gibi önlemleri almaları konusunda tavsiyeler veriyor.

Bununla birlikte korsanlar aşırı hızlı hareket ediyorlar ve genellikle gece harekete geçiyorlar bu yüzden mürettebatın ne olup bittiğini anlamasına fırsat vermeden işi bitiriyorlar.

Korsanlar bir geminin kontrolünü ele geçirdiklerinde, rehineler gemide bulunduğundan askeri müdahale çok çetrefil bir hal alıyor.

Bir grup, Fransız güçleri tarafından tutuklanıp Fransa'da yargılanmak üzere götürülürken, bazıları Kenya'da yargılanmalarına rağmen korsanlıkla suçlanan insanlara yönelik herhangi bir uluslararası hukuk sistemi yoktur.

Bu yılın başlarında Fransız komandolar 30 rehinenin bırakılmasının hemen ardından Somalili "korsanları" tutukladı.

Somali etkili bir hükümete sahip olmadan kaldığı sürece ülkedeki ve ülkenin uzun sahilindeki hukuksuzluk sadece büyür.

Sadece birkaç korsan yakalandı ve tutuklandı. İngiliz donanması, bir gemiye yanaşmaya çalışmalarından sonra en az ikisini öldürdü.

KORSANLAR BUNU NİÇİN YAPIYOR?

Para için yapıyorlar. Korsanlar gemileri, gemilerin yüklerini tehdit ediyorlar ve mürettebatlarını rehineler olarak alıp fidye için ellerinde tutuyorlar.

Aldıkları ödüller, aralıksız 17 yıl süren iç çatışmadan sonra nüfusunun nerdeyse yarısının gıda yardımına ihtiyaç duyduğu ve iş imkanlarının olmadığı bir ülkede oldukça fazla.

Bir tahmine göre korsanlar geçen yıl sadece fidye ödemelerinde yaklaşık 30 milyon dolar elde ettiler.

Açık bir şekilde onlar bu paranın bir kısmını gelecekteki korsanlık faaliyetlerini finanse etmek için kullanıyorlar—daha güçlü silahlar, daha büyük ve daha hızlı botlar ve daha sofistike teçhizat için kullanıyorlar.

KORSANLIK SOMALİ DIŞINDAKİ İNSANLARI NASIL ETKİLİYOR?

Gemicilik endüstrisine dâhil olmaları durumunda en temel etki daha yüksek maliyetlerdir.

Gemicilik şirketleri, artan maliyetleri—güvenlik, daha yüksek sigorta primleri, fidye ve daha uzun güzergâhlar için ekstra yakıt—ücretlerine yansıtıyorlar ve böylelikle sonunda hâlihazırdaki duruma uygun yolu buluyorlar.

Bu yıl korsanlığın dünyaya 60–70 milyon dolara mal olduğu tahmin ediliyor.

DÜNYABÜLTENİ

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*