Korsanları Google Earth'dan izleyin

Korsanları Google Earth'dan izleyin.25700
  • Giriş : 25.11.2008 / 05:30:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 08:33:49

Dünyaya korku salan korsanların nerede yaşadığınıı ve eylemlerini nasıl gerçekleştirdiklerini merak ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Aden körfezi'nde deniz ticaretine izin vermeyen somalili korsanlar, tüm önlemlere rağmen engellenemiyor. Tüm dünya bu korsanların kimler olduğunu, nerede yaşadıklarını ve eylemlerini nasıl gerçekleştirdiklerini merak ediyor. Google Earth'ün herkese açık uydu görüntülerinde bu sorulara net yanıtlar var.

3 bin kilometrelik sahil şeridi ile aden körfezinden hint okyanusuna uzanan somali'de iç karışıklıklar ve buna bağlı siyasi istikrarsızlık had safhada. Hal böyle olunca da devlet otoritesinde bahsetmek mümkün olmuyor. Özellikle körfezdeki gemilerin korkulu rüyası korsanlar için.

Somalili korsanlar genelde aden körfezi kıyısndaki sahil şeridinde yaşıyor. Yerleşim yerleri Google Earth'de de açıkca gösteriliyor.

Korsanların yerleşim yeri olarak seçtikleri hobyo stratejik öneme sahip. Somali'nin Hint okyanusuna açılan kapısı olan Hobyo,liman kenti olarak yıllarca ticaret yolu olarak kullanıldı.

Korsanların hücumbotları da uydudan açıkça görülebiliyor.

Korsanlar kaçırdıkları gemileri Hobo açıklarına çekiyor... Bu bölgeye "ana takas alanı" adı verilmiş. Korsanların ihtiyaç maddeleri de botlar ile gemilere taşınıyor.

Herşey, uydu görüntülerinde apaçık ortada. Buna rağmen ne uluslararası güçlerin ne de Somali hükümetinin önlem almada başarı sağlaması, endişeleri artırıyor. Deniz ticaretiyle uğraşanlar bu kabusun bir an önce sona ermesini bekliyor.

TV 24

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*