"Korsanların gemisi" rekora yelken açtı

  • Giriş : 15.06.2007 / 10:54:00

Karayip korsanlarının hasılat gemisi tam yol ilerlemeye devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Serinin üçüncü halkası "Karayip Korsanları:
Dünyanın Sonu-Pirates of the Caribbean: At the World’s End", 20 günde uluslararası hasılatta 500 milyon doları aşarak rekora imza attı.
Sinema sektörü yayın organı Variety’nin internet sitesinde yer alan habere göre, korsanların üçüncü macerası, uluslararası hasılatta (Kuzey Amerika sinemaları hariç tüm dünya) "Örümcek Adam-3" filminden daha hızlı bir şekilde 505.6 milyon dolar dolar hasılata ulaştı.
Yapım, uluslararası hasılatta 505.6 milyon, ABD sinemalarında (tüm Kuzey Amerika) 257.7 milyon, tüm dünyada ise toplam 763 milyon dolar gişe hasılatına ulaştı. "Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu", böylece tüm zamanların en çok gişe hasılatı elde eden 21. filmi unvanına da sahip oldu.

ÇİN’DE BAZI SAHNELERİ KESİLDİ
Film, 506 sinema salonunda gösterime girerek 1.3 milyon dolarlık açılış hasılatına imza atarken, bu ülkede film bazı sahneleri kesilerek gösterime girdi.
Çin Film Bürosu, "yamyamlık ve hayaletlere" ilişkin bazı sahneler nedeniyle bu sahnelerin çıkarılmasına karar verdi. Bu sansürden Hong Kong’lu oyuncu Chow Yun-Fat’in rol aldığı sahneler de nasibini aldı.
Asya pazarında da önemli bir paya ulaşan film, Güney Kore’de 30.9, Rusya’da 29.1, Hong Kong’da 5.1 milyon dolarlık hasılatlara imza attı.
Filmin Latin Amerika hasılatı ise toplam 51.7 milyon dolara ulaştı.

FİLM ŞİRKETİ MEMNUN
Film şirketi yetkilileri, filmin uluslararası hasılatta 600 milyon doları aşarak bugüne kadar 6 filmin ulaştığı rekoru da kıracağından emin görünüyor.
Tüm zamanların en çok izlenen filmi "Titanic" 1.2 milyar dolar ile rekoru elinde bulundururken, "Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü" 750 milyon, "Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı" 642 milyon ve "Harry Potter" serisinin üç filmi, uluslararası hasılat konusunda bu rekoru elinde bulunduruyor.
Yönetmenliğini Gore Verbinski’nin üstlendiği "Karayip Korsanları:
Dünyanın Sonu" adlı yapımda, ilk iki filmdeki oyuncu kadrosu yeniden buluştu. Kaptan Jack Sparrow’u Johnny Depp’in, Will Turner’ı Orlando Bloom’un, Elizabeth Swann’i Keira Knightley’nin canlandırdığı filmde, diğer rollerde Geoffrey Rush, Jack Davenport, Bill Nighy, Jonathan Pryce, Lee Arenberg, Mackenzie Crook, Kevin McNally, David Bailie, Stellan Skarsgard, Tom Hollander, Naomie Harris, Chow Yun-Fat ve Martin Klebba yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious