Korsanların isimleri öğrenildi!

Korsanların isimleri öğrenildi!
.6783
  • Giriş : 03.10.2006 / 00:00:00

İçinde 5’i Türk 107 yolcu bulundan THY’na ait yolcu uçağının İtalya güvenlik kuvvetleri tarafından etrafı sardı. Korsanlarla pazarlık yapıldığı belirtiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Uçağın Papa’nın Türkiye ziyaretini protesto etmek isteyen iki Türk tarafından kaçırıldığı öğrenildi. Tiran’dan 16.20’de hareket eden uçağın Yunan hava sahasındayken İtalya’ya çevirildiği bildirildi.

Yunanistan Savunma Bakanlığı, bir Türk yolcu uçağının, saat 18.00 sularında kaçırıldığına dair imdat sinyali gönderildiğini açıkladı.

Uçaktan iki kez yardım sinyali alındığı belirtilen açıklamada, Yunanistan hava kuvvetlerine ait dört uçağın, Yunan hava sahasından çıkıncaya kadar uçağa eşlik ettiği kaydedildi.

THY yetkilileri, 107 yolcu ve mürettabat içinde yaralanma ve can kaybının olmadığını uçakta 5 Türk yolcunun bulunduğunu belirtti.

THY’den yapılan açıklamada uçağı kaçıran korsanların, "İtalya’da teslim olacağız, Papa’ya mesaj vermek istedik" dedikleri belirtildi.

Eylemcilerin silahlı olmadığı ve yolcuları bırakacağı yönünde bilgiler geliyor.

İstanbul’da THY bünyesinde kriz masası oluşturuldu. Kaçırılan uçağın pilotu Mürsel Gökalp ve Yardımcısı Yavuz Yılmaz olduğu açıklandı.

Vatikan yetkilileri olaydan haberdar olduklarını ve yakından izlediklerini belirtirken eylemcilerin Papa’nın ziyaretine tepkiye yönelik vermek istedikleri mesaj merak konusu oldu.

Korsanlardan birinin adı Hakan Ekinci diğerinin ismi ise soyismi netleymeyen Mahmut isimli biri.

Eylemciler Papa’ya mesaj iletmetmelerini izin verilmemesi üzerine medya ile konuşmak istedikleri belirtildi. Bu konu üzerinde polisle eylemciler arasında görüşmeler sürüyor.

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda oluşturulan kriz masası uçakta bulunan yolcuların yakınları için özel bir bölüm oluşturdu. Yolcu yakınlarına buradan doğrudan bilgi verilmeye başlandı.

THY Kriz Merkezi’nden yapılan açıklamada; yolcu ve mürettebat yakınları için bilgi hattı oluşturulduğu bildirildi. THY Bilgi hattına Türkiye’nin her yerinden 0800 219 80 35 No’lu telefondan ulaşılabilecek.

THY Genel Müdürlüğü’nde yolcu ve mürettebat yakınlarının daha sağlık bilgi alabilmelerine olanak tanımak amacı ile 0800 219 80 35 No’lu özel hat açıldı.
Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious