Korsanların sorgulaması tamamlandı! İşte ifadeleri...!

Korsanların sorgulaması tamamlandı! İşte ifadeleri...!.9055
  • Giriş : 22.08.2007 / 16:49:00
  • Güncelleme : 22.08.2007 / 17:14:57

Hava korsanlarının, 4 gündür süren sorgularının tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Lefkoşa-İstanbul seferini yapan Atlasjet uçağını kaçıran hava korsanları Mommen Abdül Aziz Talikh ile Mehmet Şerat Özlü, 4 gündür süren sorgularının tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edildi.
18 Ağustos Cumartesi sabahı kaçırılan ve Antalya Havalimanı’na indirilen
Atlasjet uçağındaki eylemlerini 5 saat sonra teslim olarak sona erdiren Mısır asıllı Filistin uyruklu Talikh ile Şanlıurfa doğumlu Özlü’nün sorgulaması tamamlandı.
Antalya Emniyet Müdürlüğü’nün Çallı semtindeki binasında yer alan Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nden 6 araçlı ekiple geniş güvenlik önlemleriyle iki ayrı araca konularak adliyeye getirilen iki hava korsanı, adliyenin bahçesinde çok sayıda gazeteci tarafından görüntülendi.
Adli Tıp Kurumu’nda sağlık kontrolünden geçirildikten sonra savcılığa getirilen hava korsanları Talikh ve Özlü’nün ifadelerinin alınmasına Cumhuriyet Savcısı Sabri Yılmaz tarafından başlandı.

EL KAİDE BAĞLANTISI
Yetkililer, savcılığın ve emniyet görevlilerinin hava korsanlarıyla ilgili olarak 4 gündür sürdürdüğü geniş çaplı araştırmalarda, Mommen Abdül Aziz Talikh’in El Kaide terör örgütüyle bağlantılı olduğunu, araştırmanın Interpol ve diğer uluslararası güvenlik kuruluşlarıyla temas kurularak sürdürüldüğü bildirdiler.
Talikh’in El Kaide terör örgütü bağlantıları kapsamında 2004 yılında örgütün Afganistan’daki kampında kısa süre eğitim aldığını söylediği, Mısır asıllı Filistin uyruklu hava korsanının Suudi Arabistan’daki cezaevinde 2 ay kaldığı anlaşıldı.
Talikh’in Yemen’de bir gösteriye katıldığı gerekçesiyle FBI tarafından terör örgütü bağlantısı olduğu şüphesiyle gözaltına alındığı ve Suudi Arabistan’daki cezaevinde 2 ay süreyle bulunduğu da ortaya çıktı.
Talikh’in ifadeleri doğrultusunda, soruşturmanın, El Kaide ile bağlantıların hangi boyutta olduğunun öğrenilmesi amacıyla derinleştirildiği bildirildi.
Öte yandan, Talikh’in cezaevinde kaldığı sırada ABD’de 11 Eylüldeki ikiz kule saldırılarını organize ettiği gerekçesiyle ömür boyu hapis cezasına çarptırılan "Ahmet" adlı teröristle bağlantısı olduğunun yanı sıra terör örgütünün bazı üyeleriyle de burada tanıştığı yönünde bilgi verdiği öğrenildi.
Hava korsanları, uçak kaçırma eylemini Afganistan’daki El Kaide terör örgütünün kampına katılabilmek amacıyla gerçekleştirdikleri, bu amaçla Atlasjet uçağını Lefkoşa’dan kalktıktan sonra Suriye’ye veya İran’a yönlendirmeye çalıştıklarını söyledikleri belirtilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious