Korsat CD-kaset satışları durdu! Nedeni ise...

Korsat CD-kaset satışları durdu! Nedeni ise....10048
  • Giriş : 05.05.2008 / 05:21:00
  • Güncelleme : 04.05.2008 / 23:53:25

Fikir ve sanat eserleri sahiplerinin en önemli sorunlarının başında korsan çoğaltmalar geliyordu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ancak, son dönemde sanatçıların, albümlerini internetten ücretsiz yayınlaması korsan yayıncılara engel çıkardı.

Tüketiciler, korsana para vermeden internetten ücretsiz şarkı indirebilirken, korsan yayıncıların çoğalttıkları CD'ler ellerinde kalıyor.

Korsan sorunu, dev bütçelerle hazırlanan eserlerin yanında Anadolu'da mahalli imkânlarla yapılan eserleri de olumsuz etkiliyor. Özellikle, 2000'li yıllarda büyük artış gösteren korsan çoğaltmalar sebebiyle mahalli yapımlar da hız kesti. Yapımcılar, korsanla uğraşanların da artık iş yapamaz hale geldiğini ifade ederek, bir müzik eserinin daha önce korsan olarak çoğaltılıp CD olarak satıldığını, şimdi bu satışın yerini internetten ücretsiz indirmelerin aldığını ifade ediyor. Konya Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü Abdullah Yağmur, emniyet olarak korsanla mücadelelerinin devam ettiğini, ancak internet üzerinden yapılan korsanları takip edemediklerini söyledi.

Sanatçıların bir araya gelerek halkı korsan yayınlara karşı bilgilendirmeleri gerektiğini ifade eden Yağmur, kâr marjlarının aşağıya çekilmesi durumunda vatandaşların da korsan yerine yasal bandrollü ürünleri tercih edeceğini söyledi. Yağmur, 40 YTL olan oyun CD'lerinin korsanda 8 YTL olduğuna dikkati çekti. Konya'nın en eski müzik yapım şirketi Çetiner Müzik'in sahibi Hikmet Çetiner, teknolojinin geldiği son noktada artık korsan çoğaltım yapanların da işlerinin bozulduğunu söyledi.

Ünal Livaneli

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious