Korucu; köy yakma, saldırı ve işkence

Korucu; köy yakma, saldırı ve işkence.16352
  • Giriş : 08.05.2009 / 00:00:00

44 kişinin öldürülmesinden sonra gündeme gelen koruculukla ilgili rapordaki ayrıntılar adeta şok etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bilge Köyü'nde 44 kişinin öldürüldüğü olayın ardından Diyarbakır Barosu, İHD Şubesi ve Tabip Odası bir heyet oluşturarak incelemede bulundu.

İHD Güneydoğu Sorumlusu Ali Akıncı, İçişleri Bakanlığı'nın olayın nedeninin ortaya çıktığını açıkladığını ancak kendileri için olayın gerekçesinin tam olarak aydınlatılmadığını söyledi. Akıncı, olayla ilgili kafalarda 8-10 soru işaretinin kaldığını, bunların birinin jandarmanın zamınında gitmemesi olduğunu iddia etti.

Diyarbakır Barosu Başkan Yardımcısı Esat Aktaş, Bilge Köyü'de bir vahşetin yaşandığını belirterek, “Bu vahşet dün yaşanmadı. Bölgede yıllarca devam ediyordu. Dileğimiz bu acının bir daha yaşanmaması” diye konuştu. Köyde incelemelerde bulunduklarını vurgulayan Aktaş, “Burada köylülere olayın rant mı, namus mu, yoksa kan davası yüzünden mi işlendiğini sorduk. Bütün sorulara 'hayır' cevabını verdiler. Olay basına yansıdığı gibi arkasında başka işler var” dedi.

İHD yetkilileri, hazırlanan raporlara göre köy korucularının 1990 ile 2002 yılları arasında 1349 insan hak ihlali gerçekleştirdikleri açakladı. İHD'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ni kapsayan raporda, korucuların karıştıkları suçlar şöyle sıralandı: '38 köy yakma, 14 köy boşaltma, 12 taciz ve tecavüz, 22 adam kaçırma, 294 silahlı saldırı, 176 saldırı sonucu yaralama, 132 yaşamını yitirenler, 2 kayıp infazı, 50 infaz, 70 gasp, 454 işkence ve kötü muamele, 59 gözaltına alma, 9 intihara sebebiyet verme, 17 orman yakma.'

Radikal

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*