Koruma memurluğu başvurusu - Koruma memuru nasıl olunur? Koruma memuru alımı

Koruma memurluğu başvurusu - Koruma memuru nasıl olunur? Koruma memuru alımı.24784
26.10.2013 / 10:23:27

Koruma memurluğu konusunda dün önemli bir açıklama yapıldı. Haber, koruma memuru olmak isteyen herkesi ilgilendiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Koruma memuru olmak isteyenlerde, en az lise mezunu olmak, sağlık şartlarının yeterli olması, beden eğitimi sınavlarından başarılı olmak ve KPSS lise puan türünden de 40-60 puan alma şartları aranacak. Fiziki yeterliliğin önemsendiğini belirten yetkililer, erkek adayların en az 1.72 metre, kız adayların ise 1.68 metre boyunda ve 25 yaşından küçük olmaları gerektiğini kaydetti.

Açıköğretim lisesi mezunları da, ön lisans ve üniversite mezunları da başvurabilecek. Koruma memurları, 7'nci yılda polisliğe geçebilecek. Özel, siyah renkli üniforma giyecek koruma memurları, silahlı olarak görev yapacak.

EGM: Tatil seyahatlerine toplu taşıma araçlarıyla çıkın

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), yaz tatili seyahatlerinde özel araçlar yerine otobüs, tren, uçak, gemi, feribot gibi toplu taşım araçların tercih edilmesini istedi. Özellikle yeni ehliyet sahibi olanların yeterli sürücülük deneyimine sahip olduktan sonra araçları ile uzun seyahatlere çıkması gerektiği belirtildi.

Kaza verilerine göre; Türkiye'de trafik kazalarına bağlı ölüm ve yaralanmaların yaklaşık üçte biri yaz aylarında meydana geliyor. Yaz aylarında nem oranının ve aşırı sıcakların yüksek seviyelere ulaşması sürücüleri fiziki ve psikolojik olarak etkileyebiliyor. Bu da kaza sayılarının artışına sebep olabiliyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı tarafından yaz aylarında kazaların azaltılması amacıyla vatandaşların dikkat etmeleri gereken hususlar yayımlandı. Yaz aylarında nem oranının ve aşırı sıcakların yüksek seviyelere ulaşması sonucunda, fizyolojik ve psikolojik yapısı olumsuz yönde etkilenen ve dikkati dağılan sürücülerin, tatil yapma arzusu ile tatil başlangıcında gidecekleri yere biran önce ulaşma isteği ile de birçok kural ihlali yaptıklarına dikkat çekildi.

        Sürücülerden sıcak havanın vereceği rehavet ile araç kullanmaktan kaynaklanabilecek yorgunluğu, günlük olarak değişebilen hava şartları ve yolların yapılarını değerlendirmesi ve dikkate alması istendi.

"YOLA ÇIKMADAN ÖNCEKİ GECE ALKOL ALINMAMALI"

Özel araçlar ile yola çıkılması gerektiğinde sürücülerden şu kurallara dikkat edilmesi istendi:"Yolculuk öncesi düzenli ve yeterli uyku alınmalı. Yola çıkmadan önceki gece alkol alınmamalı. Hasta olan sürücüler mutlaka doktor kontrolünden geçtikten sonra yola çıkmalı, ilaç kullanmaları gereken sürücüler ise mutlaka doktor kontrolünde ilaçlarını uygun dozda almalı.

Uzun mesafeli yolculuklarda zorunlu olmadıkça tek başına yola çıkılmamalı. Aracın yazlık (başta fren, far, olmak üzere bütün aksamlarının) bakımları yaptırılmalı, klimalı araçların polen filtreleri ve anti bakteriyel bakımları yetkili servislerce yapılmalı, lastik gibi zaman içerisinde değişmesi gereken aksamları değiştirilmeli.

Yeni alınan araçların özellikleri tam olarak öğrenilmeli. Trafik yoğunluğu düşük olan alternatif güzergâhlar tercih edilmeli, gidilecek güzergâh hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi edinilmeli ve seçilen yol güzergâhı ile tahmini varış zamanı mutlaka yakınlara bildirilmeli.

Rahat, bol, vücudu sıkmayan ve terletmeyen kıyafetler giyilmeli. Sabah hafif bir kahvaltı yapılmalı ve yola aç çıkılmamalı. Ağır ve yağlı gıdalardan kaçınılmalı. Yiyecek olarak sebze ve meyve tercih edilmeli. Seyahat esnasında arka koltukta oturanlar dâhil olmak üzere emniyet kemeri ve çocuk koruma sistemleri mutlaka kullanılmalı.

"DİREKSİYONDA CEP TELEFONU İLE KONUŞULMAMALI"

Araçlar hız limitlerinde, yol şartlarına göre kontrol edilebilecek hızda ve araç takip mesafesi kuralına uyularak
Kullanılmalı. Direksiyon başında cep telefonu ile konuşulmamalı. Direksiyon başında sigara içilmemeli. Araç kullanırken gözlerin karıncalanması, esneme, göz kapaklarında ağırlık, ensede gerginlik hissedilmesi v.b. durumlarda dikkatin ve tepki süresinin azalmış olduğu anlaşılmalı, durup dinlenilmeli.

Her 100 kilometrede veya 1,5-2 saatte bir 10-15 dakika dinlenme molası verilmeli. Araçta çocuk varsa yetişkinlerden çok daha çabuk yorulacağı ve sıkılacağı unutulmamalı molada kan dolaşımını arttıran hareketler yapılmalı ve eller ile yüz yıkanmalı.

Molalarda bol sıvı, uyku açıcı çay ve kahve benzeri içecekler alınmalı ve kişisel ihtiyaçlar giderilmeli. Araç camları kısa süreli açılarak temiz, taze hava alınmalı; ancak arı, sinek vb. sürücüyü rahatsız edebilecek böceklerin aracın içine girişleri engellenmeli.

Gözlerin güneşten etkilenmesini önlemek için araç içi güneşlikler uygun şekilde ayarlanmalı ve mümkünse ultraviyole ışınlara karşı koruyucu özellikte bir gözlük kullanılmalı. Otomobilde yalnız seyahat edenler kendilerini aktif ve zinde tutacak türden müzikler dinlemeli. Çok kişi ile seyahat edilmesi halinde tartışmaktan ve yüksek sesli ani tepkilerden kaçınılmalı, direksiyon başında iken dikkati dağıtmayacak şekilde yanındakilerle konuşulmalı.

"YENİ EHLİYET SAHİBİ OLANLAR UZUN SEYAHATLERE ÇIKMAMALI"

Özellikle yeni ehliyet sahibi olanlar yeterli sürücülük deneyimine sahip olduktan sonra araçları ile uzun seyahatlere çıkmalı, tecrübeli sürücüler de aracına ve sürücülük becerilerine güvenerek kendilerini, yakınlarını ve tüm yol kullanıcılarını gereksiz şekilde riske atmamaya özen göstermeli.

Tatil yörelerinde bulunan vatandaşlarımız, tatilde olmanın vermiş olduğu rehavet ile trafik kural ihlalinde bulunmamalı, kuralların her yerde geçerli olduğunu unutmamalı. Ayrıca, hava sıcaklıklarının artmasından dolayı vatandaşlarımız ve tatil dönemindeki çocuklarımızın ev, işyeri veya benzeri kapalı mekânlara göre açık alanları tercih etmesi neticesinde; yollarda özellikle yayaların karıştığı trafik kazalarında önemli derecede artış olduğu görülmektedir. Bu tip kazaların önüne geçilebilmesi için sürücülerimiz daha dikkatli olmalı ve her an yola birilerinin çıkabileceğini düşünerek, ilk geçiş hakkını yayalara tanımalı ve sürekli toleranslı davranmalı."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*