Koruma memuru alımı 2013 - 10000 güvenlik memuru bekleniyor

Koruma memuru alımı 2013 - 10000 güvenlik memuru bekleniyor.14610
31.05.2013 / 19:52:57

10 bin kişilik bir koruma memuru ordusunun alınacağını duyan vatandaşlar, bu 10 bin kişinin arasına girmek için bekliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


İçişleri Bakanı Mummar Güler, stadyumların, üniversitelerin ve yurtların güvenliğini  emniyet teşkilatı bünyesinde kurulacak olan koruma memurları ile yapılmasının düzenlenmesini öngördüklerini söyledi. Güler, TBMM kulisinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Stadyumlarda ve üniversitelere son günlerde yaşanan olaylara dikkat çeken Güler, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile konuya ilişkin bir çalışma yaptıklarını söyledi. Güler, çalışmanın yasalaşması durumunda ilk etapta 10 bin koruma memurunun alınacağın söyledi. Bu koruma memurlarının emniyet teşkilatı bünyesinde olacağını ve polis gibi acil olaylara müdahale yetkisinin olacağını ifade eden Güler, "Adli polisler gelene kadar olaylara müdahalede bulunacaklar" dedi. Kişileri de polisler yerine koruma memurlarının koruyacağını belirten Güler, artık bina önlerinde polisin yerine koruma memurlarının bekleyeceğini söyledi. Bakan Güler, koruma memurları için aranacak şartları da söyledi. Güler buna göre, 28 yaş sınırı getirilecek olan koruma memurlarını en az lise mezunu yada yüksekokul mezunu olmasını öngördüklerini ve 6 ay eğitimin ardından göreve başlamasının planlandığını ifade etti.

Bu yıl stadyumlarda yaşanan olaylar hakkında da bilgi veren Güler, 2012-2013 Futbol sezonunda 243'ü stat içinde 61'i stat dışında toplam 304 olayın meydana geldiğini söyledi. Güler, ceza alanların stada tekrar girişlerinin kontrol edilemediğini belirterek, e-bilet uygulaması ve göz taraması yapılmasına ilişkin düzenleme getireceklerini ifade etti.

Öte yandan Hürriyet'in haberine göre Erzurum'a gelen 350 infaz koruma ve serbest denetimlik memuru, fidan dikmek için birbiriyle yarıştı.

Yurdun birçok kentinden eğitim için Erzurum'a gelen 350 infaz koruma ve serbest denetimlik memuru, fidan dikmek için birbiriyle yarıştı. Palandöken Dağı'nda bir saat içinde 500 çam fidanını toprakla buluşturan ve can suyu veren Adelet Bakanlığı personelinden büyük bir bölümü, ilk kez fidan diktiğini söyledi.

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Genel Müdürlüğü Erzurum Hüseyin Turgut Eğitim Merkezi'nde 259'uncu dönem eğitim çalışmalarına katılan infaz koruma ve serbest denetimlik memurları otobüslerle Palandöken sıra dağlarının Paşapınar mevkiine gitti. Hüseyin Turgut Eğitim Merkezi Başkanı Hakim Ünal Bingül yönetiminde dağa çıkan gençlere bazı yargı mensupları da eşlik etti. Fidanların dikileceği tepelere koşarak çıkan gençler fidan dikmek için yarıştı. Traktör römorkundaki fidanları alarak kazma kürekle kazdıkları çukurlara diken ve sonra da can suyu veren kursiyerler bir saatte 350 çam fidanını toprakla buluşturdu. Fidan dikiminden sonra kursiyerlere semaver çayı ikram edildi.

Fidan dikimini geleneksel hale getirdiklerini ifade eden Hüseyin Turgut Eğitim Merkezi Başkanı Hakim Ünal Bingül, bugüne kadar Palandöken'e 20 binin üzerinde fidan diktiklerini söyledi. Eğitim için Türkiye'nin dört bir tarafından Erzurum'a gelen her kursiyeri Palandöken'e çıkararak en az 3 fidan diktirdiklerini anımsatan Başkan Ünal Bingül, "Ağaç dikmek, yaşama dair yapılacak en güzel eylemlerden biri. Ağaç dikmek topluma huzur ve mutluluk verir" diye konuştu.

Hayatında ilk kez dikili bir ağacının olduğunu söyleyen ve İzmir'de serbest denetimlik memuru olarak çalışacağını söyleyen Burcu Gündüz, "Çok mutluyum. Bugüne kadar böyle bir fırsat elimize geçmemişti. Kurs için geldiğim Erzurum'da bu mutluluğu yaşadım" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*