Koruma memuru alımı 2013 başvuruları - Güvenlik memuru alımı

Koruma memuru alımı 2013 başvuruları - Güvenlik memuru alımı.28901
28.05.2013 / 08:19:54

Koruma memuru alımları için başvurular henüz başlamadı. Vatandaşlar, bu bekleyişin böyle daha ne kadar süreceğini merak ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Devlet tarafından istihdam edilecek en az 10 bin koruma memurunun ne zaman alınacağı hala bir muamma. Binlerce vatandaş, koruma memuru olabilmek için başvuru yapmayı bekliyor. Koruma memuru olarak işsizlikten kurtulmak isteyen işsiz insanlar, devlet kapısından şaşmıyor.

İŞKUR ofislerinin önünde kuyruklar oluşturan vatandaşlar, koruma memuru alımı için başvuru yapmak istiyor. Ancak İŞKUR'larda başvuruların henüz başlamadığınu öğrendiklerinde hayal kırıklığına uğruyorlar.

Zaman'ın haberine göre İçişleri Bakanı Mummar Güler, stadyumların, üniversitelerin ve yurtların güvenliğini  emniyet teşkilatı bünyesinde kurulacak olan koruma memurları ile yapılmasının düzenlenmesini öngördüklerini söyledi.

Güler, TBMM kulisinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Stadyumlarda ve üniversitelere son günlerde yaşanan olaylara dikkat çeken Güler, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile konuya ilişkin bir çalışma yaptıklarını söyledi. Güler, çalışmanın yasalaşması durumunda ilk etapta 10 bin koruma memurunun alınacağın söyledi. Bu koruma memurlarının emniyet teşkilatı bünyesinde olacağını ve polis gibi acil olaylara müdahale yetkisinin olacağını ifade eden Güler, "Adli polisler gelene kadar olaylara müdahalede bulunacaklar" dedi. Kişileri de polisler yerine koruma memurlarının koruyacağını belirten Güler, artık bina önlerinde polisin yerine koruma memurlarının bekleyeceğini söyledi. Bakan Güler, koruma memurları için aranacak şartları da söyledi. Güler buna göre, 28 yaş sınırı getirilecek olan koruma memurlarını en az lise mezunu yada yüksekokul mezunu olmasını öngördüklerini ve 6 ay eğitimin ardından göreve başlamasının planlandığını ifade etti.

Bu yıl stadyumlarda yaşanan olaylar hakkında da bilgi veren Güler, 2012-2013 Futbol sezonunda 243'ü stat içinde 61'i stat dışında toplam 304 olayın meydana geldiğini söyledi. Güler, ceza alanların stada tekrar girişlerinin kontrol edilemediğini belirterek, e-bilet uygulaması ve göz taraması yapılmasına ilişkin düzenleme getireceklerini ifade etti.

Öte yandan Öğretmen iken 1980 yılında 31 yaşında cezaevine düşen Sait Özdemir, kendisine işkence ettiklerini ileri sürdüğü gardiyan ve cezaevi müdürünü mahkemeye verdi. Bursa Adliyesi'nde açılan davanın üçüncü duruşmasından sonra açıklamalarda bulunan Özdemir, "Netekim Kenan Evren'in sanık olduğu davaya müdahil oldum. Biz, nostalji olsun diye bu işe girmedik." dedi.

Ordu'nun Aybastı ilçesi Sarıyer köyünde, 1980'de eş ve çocuklarından ayrılıp cezaevine düşen Sait Özdemir, darbe döneminde cezaevinde kendisine işkence ettiklerini ileri sürdüğü İmralı Cezaevi'nde başgardiyan olarak görev yapan Ş.Ü. (55) ve dönemin Bursa Özel Tip Cezaevi 2. Müdürü N.B. (54), dönemin cezaevi müdürleri R.Ç. ve idari yöneticiler Z.B. ile G.Y. hakkında 'işkence' suçundan cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunmuştu.

Soruşturmayı tamamlayan cumhuriyet savcısı, sanıklar hakkında 12 yıla kadar hapis istemiyle Bursa 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açtı. Davanın üçüncü duruşması bugün yapıldı. Bursa 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, Ş.Ü., bugün tekrar hakim karşısına çıktı. Dönemin Bursa Özel Tip Cezaevi 2. Müdürü N.B., dönemin cezaevi diğer müdürleri R.Ç. ve idari yöneticiler Z.B. ile G.Y. ise bu duruşmaya katılmadı. Mahkeme heyeti, o dönemde revirde infaz koruma memuru olarak görev yapan N.V. ve T.E. ile mahkum T.K.'yi şahit olarak dinledi.

"SİSTEMLİ BİR İŞKENCE YAPILMADI"

Mahkemede tanıklık yapan dönemin gardiyanları sistemli bir işkence yapılmadığını belirterek, şunları söyledi: "O dönemde bir tünel bulunmuştu. O yüzden koğuşlarda zaman zaman aramalar yapılıyordu. Bazı mahkumlar, arama sırasında direnince yaşanan arbedelerde hem gardiyanlardan hem de mahkumlardan yaralananlar oluyordu. Bunlara revirde gerekli müdahaleleri yapılıyor, durumu ciddi olanlar hastaneye sevk ediliyordu." görüşünü dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*