Koruma memuru alımı 2013 için EGM devrede - Koruma memurluğu

Koruma memuru alımı 2013 için EGM devrede - Koruma memurluğu.28901
11.11.2013 / 13:02:13

Koruma memuru alımı için Emniyet Genel Müdürlüğü son çalışmalarını yapıyor. Başvurular yakında başlayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


EGM, koruma memuru alımları için çalışmalarını hızlandırdı. Başvurular yakında başlayacak.

İçişleri Bakanı Muammer Güler de çalışmaları yakından takip ediyor. Gelişmeleri haberaktuel.com'dan takip edebilirsiniz...

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş'un tartışma yaratan sözleri üzerine İçişleri Bakanı Muammer Güler, Metehan Demir'e konuştu. Güler, 'Valinin cevabı şık olmadı' diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Devletin valisi konumundaki bir kişi vatandaşa, her ne kadar rahatsız edici bir diyalog yaşansa da bu şekilde cevap vermesi doğru olmadı. Konuyu incelemesi için arkadaşlara talimat verdim. Ama anladığım kadarıyla karşılıklı olarak konu mahkemeye taşınacak. Yine de ne olursa olsun bu konumdaki bir valimizin, böyle bir hakaret de olsa adli ve hukuki yollar vardır. Onunla ilgili yasal çerçevede şikayetçi olabilir, talimat verebilir. Bu şekilde bir ağız dalaşına girmesi hiç şık olmadı. Ben de rahatsız oldum. Tabii ki orada vatandaşımızın 10 Kasım gibi önemli bir günde bu protesto içine girmesi ve kullandığı ifadeleri de ayıplıyorum. Belki daha saygı içinde davranabilirdi. Yine bu, valimizin, ağız dalaşına girerek bu ifadeleri kullanmasını haklı çıkarmaz.”

ARŞİV:

Atatürk’ün ölümünün 75’inci yıldönümünde Adana’da düzenlenen anma töreni sırasında, Vali Hüseyin Avni Coş aleyhine slogan atan grup ile polis arasında arbede yaşandı. Vali Coş bu sırada korumalarına “Allah belanı versin diyen o gavatı getirin” dedi. Coş daha sonra “Kavas demiş olabilirim” açıklamasını yaptı.

Ulu önder Atatürk’ü anma programı kapsamında, Adana Valiliği, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Garnizon Komutanlığı ve siyasi partiler ile sivil toplum örgütlerinin temsilcileri tarafından Atatürk Parkı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu, daha sonra saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu. Bayrağın yarıya indirilmesinin ardından sloganlar atan bazı vatandaşlar, tören alanından ayrılmakta olan Vali Coş’u istifaya çağırdı. Makam aracına binen Coş’un korumaları ‘Vali istifa’ şeklinde slogan atan vatandaşlardan birini gözaltına almak istedi. Coş’un bu sırada “Allah belanı versin diyen o gavatı getirin” dediği duyuldu. Grup üyeleri ile polis arasında yaşanan arbede sonrası korumalar alandan ayrıldı. Alana gelen çevik kuvvet ekipleri de yolun trafiğe kapatıldığı uyarısında bulunarak vatandaşlardan kaldırıma çıkmalarını istedi.  

Törende protesto edilen Vali Coş’un “Allah belanı versin diyen o gavat” diye tepki gösterdiği kişiden farklı bir kişiye ise parmak işareti yaparak, polislere alınması için talimat verdiği anlar görüntülerde yer aldı. Bu görüntülerde Coş, protestolar arasında makam otomobiline binmeden önce ‘Vali istifa’, ‘AKP’li vali istemiyoruz’ diye bağıranları selamlarken, aynı anda parmak işaretiyle bazı kişileri de polislere gösteriyor. Bunun üzerine koruma polisleri, refüjde bekleyen bir kişiye doğru hamle yapıyor. Vali Coş, polislerin yanına geldiği kişiyi işaret etmeyi sürdürüp, “Seninle görüşeceğim” diyor. Vali’nin hedef aldığı kişi ise “Görüşecekseniz, gelin burada görüşelim. Ben Türkiye Cumhuriyeti’nin bir vatandaşıyım. Lütfen! Ayıp oluyor” diye karşılık veriyor ve kalabalığın tepkisi üzerine polisler bu kişinin yanından ayrılıyor.

10 KİŞİ HAKKINDA YASAL İŞLEM

Yaşanan olayları provokasyon olarak nitelendiren Coş, 10 kişi hakkında yasal işlem yapıldığını açıkladı. Coş, kendisine “Allah belanı versin” diye bağıran kişiyi araştırdıklarını, kimlik tespiti yapılırsa, hakkında şikayetçi olacağını söyledi.

KAVAS DEMİŞ OLABİLİRİM

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş’un sözleri, hem kentte hem de sosyal medyada geniş yankı uyandırdı. Vali Coş da gergin geçen Atatürk Anıtı’ndaki törende yaşananlar konusundaki sorulara şöyle yanıt verdi: “Ben gavat kelimesini kullanmam. Kavas demiş olabilirim. Bu kelimeyi de ‘yürüyen, hizmet eden, gezinen adam’ anlamında söyledim.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*