Koruma memuru alımı 2013 - Koruma memuru maaşı

Koruma memuru alımı 2013 - Koruma memuru maaşı.32694
26.05.2013 / 09:00:25

İçişleri Bakanlığı'nın açıkladığı "koruma memuru alımı" 2013 yılında başlayacak gibi görünüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Emniyetin koruma memuru taslağı belli oldu. İlk etapta 10 bin sonra 20 bin koruma memuru alınacak. Yaş sınırı 28 olacak. 6 ay eğitim verilecek. Bin 800 ile 2 bin TL maaşla kadrolu olarak işbaşı yapacak.

20 BİN ALIM 3 YILDA TAMAMLANACAK

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün koruma memuru alımına ilişkin hazırladığı kanun değişikliği tasarısına son şekli verildi.

Bugün'ün haberine göre; polis teşkilatına ilk etapta 10 bin, daha sonrakiaşamalarda ise 20 bin koruma memuru alınacak. Alımlar 3 yılda tamamlanacak.

Koruma hizmetleri, stadyumlar ve üniversitelerin güvenliği silahlı görev yapacak 30 bin koruma memuruna emanet edilecek. Koruma memurları bin 800 ile 2 bin TL arasında maaşla işbaşı yapacak.

29 BİN POLİS SUÇLA MÜCADELEYE

Emniyete ait tesisler, kamu binaları, hassas bölgeler, kişi ve yakın korumahizmetlerinde görev yapan 29 bin polis suçla mücadeleye kaydırılacak.

En az lise mezunu olma şartı aranan memur adayları için yaş sınırı 26'dan 28'e çıkarıldı. Özel yetenek sınavında başarılı olan koruma memur adayları polis meslek yüksek okulunda 4 ay eğitim alacak. Sahada ise iki ay uygulamalı eğitim verilecek.

BAŞARILI MEMUR POLİS OLABİLECEK

Polise yardımcı unsur olacak koruma memurları sözleşmeli değil kadrolu olacak. Emniyet Hizmetleri Sınıfı'ndan atanacak koruma memurlarından başarılı olanlar polis memurluğuna yükseltilecek. Bu oran yüzde 5'i geçemeyecek. Korumamemurları polisler gibi geniş yetkilere sahip olmayacak.

Öte yandan Emniyet Genel Müdürlüğü'nden (EGM) "koruma memuru" alınması projesiyle ilgili gelen yoğun sorular, talepler ve bazı basın-yayın kuruluşlarında yer alan haberler nedeniyle açıklama yapma gereği duyulduğu belirtildi. Yapılan yazılı açıklamada, "Emniyet Genel Müdürlüğü koruma memuru projesi kapsamındaki çalışmalar devam etmektedir. Bu aşamada, herhangi bir personel alımı söz konusu değildir. Koruma memuru alımı ile ilgili hususlar, tasarı çalışmaları sonuçlandıktan sonra paylaşılacaktır" denildi.

İlk açıklamalara göre yaş şartı 28 olacak.İlerleyen zamanlarda ne olur, yaşta değişme olur mu göreceğiz.Yeni bilgiler geldikçe sizleri bilgilendirmeye de devam edeceğim.Daha önce yazdığım konuda alttakilere değinmiştik. İçişleri bakanı geçenlerde koruma memuru alımı yapılacağını duyurmuştu.Basına yaptığı açıklamalarda koruma memurlarının statlarda,üniversitelerde, karakollarda ve hastanelerde güvenliği sağlayacaklarını söylemişti.Alımlar ne zaman yapılacak henüz net değil fakat 2013 yılı içinde alınacak.
İlk etapta lise mezunu 10 bin kişi işe alınacak.

Koruma memurları lise mezunları ve önlisans mezunları arasından alınacak.Yaş sınırı 28 olarak belirlenecek. 6 ay eğitim verilecek. 1800 ile 2000 TL maaşla kadrolu olarak göreve başlayacak.

6 aylık bir eğitim görecekler.

Şimdilik belirlenen kriterler bakanın açıklamasına göre böyle.Alım yapılacağı zaman kesin kriterler belli olur konuyu takip etmeye kpssbilgi.com olarak devam edeceğiz.Sitemizi takipte kalın.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*