Koruma memuru alımı başvuruları başladı mı? - Koruma memurluğu başvurusu

Koruma memuru alımı başvuruları başladı mı? - Koruma memurluğu başvurusu.28901
07.11.2013 / 09:04:07

Koruma memurluğu için koşulların açıklanmasının ardından vatandaşların "başvuruları" bekleyişi sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Özel güvenlik devrini kapatacak olan uygulamayla birlikte koruma memurları daha güvenli ve huzuru sağlamak için çalışacak. Koruma memurları 6 yıl çalıştıktan sonra polisliğe terfi edebilecek. Binlerce kişi İçişileri Bakanlığından gelecek habere konsantre olmuş durumda. Koruma memurluğu mesleğinde, memurlar kamu alanlarında bölgenin huzurunu sağlamaya çalışacak. Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre 30 bin personel koruma memuru olabilecek. Koruma memuru olmanın şartları ise en az lise mezunu olmak.

Koruma memuru olmanın şartları neler?
Açıköğretim mezunları da başvurabilecek! Devlette memur olmanın belki de en kolay yolu olabilecek koruma memurluğuna Açıköğretim mezunları da başvurabilecek. Ancak tabi ki koruma memuru olmanın da birtakım fiziki şartları var, bu şartlardan ilki yaş ve boy… Koruma memuru olmanın şartları arasında fiziki şartlar önplanan çıkıyor, koruma memurluğuna başvuracak olan erkek adayların en az 1.68; kadın adayların 1,68 olması ve 25 yaşını aşmaması gerekiyor.

Koruma memurluğuna sadece lise mezunları değil; önlisans ve lisans mezunları da başvurabilecek. Koruma memurluğuna başvurup kabul edilen adaylar, askerlik gibi acemi birliği şeklinde 3 biner kiilik gruplar halinde 4 aylık eğitim sonunda çalışmaya başlayabilecek. Üniformaları siyah olacak ve silahlı memur statüsünde çalışacak.

Koruma memurları nerelerde görev alacak?
Koruma memurarınin görev alanlarını da belirleyen bakanlık, TBMM, Cumhurbaşkanlığı, başbakanlık ve bakanlıklarda görev yapmanın yanı sıra devlet üniversitelerinde ve devlet hastanelerinde de çalışabilecek.

Yetkileri polise yakın olacak
Koruma memurlarının görev ve yetkileri hemen hemen polisler gibi olacak. Herhangi bir olay olduğunda (yaralama, cinayet) koruma meurları olayı soruşturabilecek ve olay yerinden delil toplama yetkisine sahip olabilecek.

Koruma memurları ne kadar maaş alacak?
Koruma memurları 2 bin ila 2500 arasında bir maaş alması bekleniyor. Ancak henüz bu konuda bir açıklama yapılmadı.

Bu arada Radikal'in haberine göre İçişleri Bakanı Muammer Güler, koruma memurluğu uygulamasının devreye girmesiyle 30 bin polis memurundan tasarruf edeceklerini açıkladı.

İçişleri Bakanı Güler, emniyet hizmetleri sınıfı içerisinde koruma memurluğu adı altında yeni bir görev ihdas edeceklerini belirterek "Yaklaşık 30 bin polisten tasarruf edeceğiz" dedi.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Meclis'in 24. Dönem 4. Yasama yılı resepsiyonunda gazetecilerin sorularını cevapladı.

" Spor müsabakalarında polisin yeniden görev alması" ile ilgili bir soru üzerine Güler, " UEFA 'nın ve FIFA'nın, nerelerde özel güvenliğin bulunacağına dair ilke kararları var. Bu zaten uygulamada vardı, biz bu uygulamayı yaygınlaştırmıştık. Genel olarak ağırlıklı şekilde stat içlerinde özel güvenliği kullanıyorduk, resmi polisleri az sayıda kullanıyorduk. Ama görüldü ki maalesef özel güvenlik, 6222 sayılı kanunda öngörülen ihlalleri önlemede yetersiz kaldı. O nedenle biz özellikle derbi maçlarında, riskli maçlarda polisi daha güçlü şekilde stat içlerinde ve dışında kullanacağız" dedi.

"Emniyet hizmetleri sınıfı içerisinde koruma memurluğu adı altında yeni bir görev ihdas ediyoruz" diyen Güler şunları söyledi:

"Onun kanununu getireceğiz. Polis olmayacak; kişi, tesis, bina, spor alanları ve üniversitelerde görev alabilecek. En az lise mezunu, belli beden ve fizik şartlarını taşıyacak, silah taşımayacak, jop taşıyacak. Biber gazı kullanmayacak. 6 yılı başarıyla geçirenler polis olabilecek. Bina, tesis ve kişi korumasında 30 bine yakın polisimiz var. Biz artık polis koruma görevi yapmasın istiyoruz, polis kendi görevini yapsın, hatta karakolun kapısını bile polis beklemesin. Bu kanunu çıkarırsak, yaklaşık 30 bin polisten tasarruf etmiş olacağız. İlk planda 10 bin kişi alacağız."

RADİKAL

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*