Koruyucu madde içeren gıdalar baş ağrısı yapıyor

Koruyucu madde içeren gıdalar baş ağrısı yapıyor.11505
  • Giriş : 28.11.2007 / 10:32:00

Koruyucu madde içeren yiyecekler baş ağrısını tetikleyebilir. İşte dikkat edilmesi gereken yiyecekler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Koruyucu maddeler içeren yiyecekler, kurutulmuş et, sosis, sucuk, salam, süt ürünleri, balık, çikolata, fındık, fıstık ve bazı turunçgiller baş ağrısını tetikleyebiliyor.

Stres, uykusuzluk ve hormonel dengesizliklerin yanı sıra tüketilen yiyecekler de baş ağrısının nedeni olabiliyor. Gazi Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayrunnisa Bolay, turunçgiller, kafein, süt ürünleri, eskimiş kaşar, koruyucu maddeler içeren yiyeceklerin baş ağrısını tetikleyebildiğini belirtti.

ÇİKOLATAYA DİKKAT

Kurutulmuş et, sosis salam gibi yiyecekler, fındık, fıstık, kırmızı şarap, balık, bira, çikolata gibi yiyeceklerin, bazı kişilerde baş ağrısını tetikleyebildiği hatta artırabildiği kaydedildi.

STRESİ AZALTIN

Bolay bir yiyeceğin alındıktan birkaç gün sonra bile oluşacak migreni tetikleyebildiğine dikkat çekti. Başağrısını geçirmek için hayat tarzının değiştirilmesi gerektiğini ifade eden Bolay, stresi azaltmak ve kilo vermek için spor yapılması, daha olumlu düşünülmesi, içilen su miktarının artırılması gerektiğine vurgu yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious