Köşeye sıkışan PKK, PJAK'tan yardım istedi

Köşeye sıkışan PKK, PJAK'tan yardım istedi.10936
  • Giriş : 29.02.2008 / 09:58:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 15:34:47

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin terör örgütü PKK'yı Kuzey Irak'tan temizlemek için başlattığı sınır ötesi kara harekâtında bir hafta geride kalırken, operasyon tüm hızıyla sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ağır kış şartlarına rağmen PKK'ya büyük darbe vuran Mehmetçik, teröristleri Zap ve Amedi bölgelerinde çembere aldı.

PKK ise sınıra 5-6 saat yürüyüş mesafesinde olan ve teröristlerin konaklayıp Türkiye'ye sızdığı nokta olarak bilinen Zap bölgesine takviye yapmaya çalışıyor. Kuzey Irak'a Şemdinli tarafından giren Mehmetçik, Hakurk bölgesindeki Loran kampını imha etmiş, teröristlerin barınaklarını kullanılmaz hale getirmişti. Bu bölgede de tıpkı Zap ve Çemço bölgelerindeki gibi zor durumda kalan teröristlere takviye olarak PKK'nın, İran'a karşı kurduğu ve oradaki Kürtlerin özgürlük mücadelesi için savaştığını iddia eden PJAK'lı teröristleri gönderdiği belirtiliyor. Genelkurmay Başkanlığı dün çatışma bölgesindeki uçaksavar mevzilerini vuran Türk jetlerinin, ayrıca takviye maksadıyla bölgeye girmekte olan bir terörist grubu etkisiz hale getirdiklerinin duyurdu.

7 terörist daha öldürüldü

Zap, Avaşin, Metina ve Amedi bölgesi ile Kandil-Zap bölgesi arasında bulunan Çemço'da çıkan çatışmalarda çok sayıda alan ve tim sorumlusunun öldürüldüğü ifade ediliyor. Terör örgütünün Zap bölgesi sorumlusu olarak bilinen ve Dağlıca saldırısının emrini veren 'Ape Hüseyin' kod adlı Kadri Çelik'in bölgeden kaçmayı başardığı, ancak ona bağlı alt birim komutanı olduğu belirtilen İbrahim Ahmet adlı teröristin ise öldürüldüğü bildirildi. Genelkurmay'dan dün yapılan açıklamada, operasyonun 7. gününde 7 teröristin etkisiz hale getirildiği, böylece harekatın başlangıcından bu yana öldürülen terörist sayısının 237'ye yükseldiği bildirildi. Açıklama ayrıca bölgedeki sivil altyapının tahrip edildiği yönündeki haberler yalanlanarak, "Sadece PKK terör örgütünün faydalandığı ilkel altyapı tesisleri kullanılamaz hale getirilmiştir." denildi. Diyarbakır'dan kalkan F-16 savaş uçakları da gece boyunca devam eden çatışmalara havadan destek veriyor. Sinat, Avagöze, Birkiavdal ve Elagiş bölgelerindeki terörist kamplarını bombalayan Mehmetçiğin dün sabah Şivi-Basyan bölgesine uçar birlik harekâtla özel birlik indirdiği öğrenildi.

Zap: Sınırdan 25 km içeride. Kandil'den sonra büyük öneme sahip. Diğer kamplara lojistik desteği sağlıyordu. Dağlıca saldırısını buradan sızan teröristler yapmıştı. Uçar birliklerle çevresine indirilen özel birlikler, hava desteğiyle bu kampı etkisiz hale getirdi. Büyük alanı kapsadığı için halen teröristlerin olduğu tahmin ediliyor.

Hakurk: Türkiye-İran-Irak sınırındaki Hakurk'ta, şiddetli çatışmalar yaşandı. Örgütün uçaksavar mevzileri F-16'larla bombalandı. Hakurk'un Kandil tarafında çatışmalar sürüyor.

Avaşin: Sınıra 8 kilometre mesafedeki Avaşin, diğer kamplara göre daha küçüktü. Zap kampından gelen teröristler, Metina ve Avaşin'de talimat alıp Türkiye'ye geçiyorlardı.

Haftanin: PKK, sınıra 10 km uzaklıktaki Haftanin kampını, Türkiye'ye sızmak için kullanıyordu. Uludere kırsalından giren Mehmetçik, çok geçmeden kampı etkisiz hale getirdi.

 

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious