KOSGEB ihracatçıya kredi sağlayacak

KOSGEB ihracatçıya kredi sağlayacak.8783
  • Giriş : 24.01.2009 / 21:25:00

KOSGEB'in uygulamaya sokacağı çok düşük faizli ihracat kredisini, 1 milyar dolar olarak ihracatçılara kullandırılacağı söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, KOSGEB'in uygulamaya sokacağı çok düşük faizli ihracat kredisini, 1 milyar dolar olarak ihracatçılara kullandırılacağı söyledi.

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİP) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen “Hazır Giyim, Tekstil ve Deri Sektörü Strateji Eylem Planı” adlı toplantıda konuşan Bakan Çağlayan, dünyada yaşanan krizden Türkiye'nin de kürsel ekonomiye ne kadar eklemlenmişse o kadar etkileneceğini ifade ederek, “Kuş gribi salgını gibi Türkiye'ye musallat olan bu krizin etkilerini ilk 6 ayda da hissetmeye devam edeceğiz” dedi

“Hiçbir kriz hiçbir ülkede kalıcı olmadı. Ne kadar çok küresel ekonomiye eklemlenmişsek o kadar bu krizin etkilerini hissedeceğiz” diyen Çağlayan, “Her ülkenin bu krizden çıkış yolları farklı. Türkiye'nin şartları diğerlerinden farklı. Türkiye'nin ihracatını artıma mecburiyeti var. Çok kuvvetli bir iç pazarımız var” şeklinde konuştu.

Faizlerin düşmesinin çok önemli bir hadise olduğu belirten Bakan Çağlayan, “Para Politikası Kurulu keşke reaktif değil de proaktif olsaydı. Keşke 2 yıl önce dolar 1,60 - 1,70 seviyesinde olsaydı. Ama maalesef bu konuda bir inatlaşma var. Türkiye'de şu ortamda PPK faizleri artırmak yerine düşürseydi, çok farklı olurdu. Bugün enflasyonun 7'ye düşmüş, kimseni alışveriş yapmadığı bir ortamda enflasyon 7 olsa ne olur, 5 olsa ne olur. Birkaç önce olan 2 puanlık faiz indirimi keşke daha önce yapılsaydı. Reaktif olmayalım, proaktif olalım. Toplum olarak ekonomi ile ilgili geleceği iyi okuyup, buna göre politikalar gerçekleştirmeliyiz” diye konuştu.

Eximbank'ta Merkez Bankası'nın kullanmış olduğu ihracat kredisi 500 milyon dolardan 1 milyar dolara çıkartıldığını belirten Çağlayan, 2008 yılında KOSGEB vasıtasıyla 1 milyar dolarlık bir kredi hacmi oluşturduklarını kaydetti. BOTAŞ'ın sanayiciden teminat mektubu istemesini kınadığını dile getiren Çağlayan, “Böyle bir ortamda teminat mektubu istenmesi yanlıştır. BOTAŞ'ın benim sanayicime doğalgaz dolayısıyla teminat mektubu istemesini her zaman karşısındayım” dedi.

KOSGEB olarak 2008 yılında çok önemli destekler verdiklerini ifade eden Çağlayan, ''Şimdi 2009 yılında içinde bulunduğumuz şartları dikkate alarak daha yeni bir portföy, destek paketi üzerinde çalışıyoruz. Yeni ihracat desteğiyle ilgili dün KOSGEB İcra Kurulu ile bir araya geldik. Yaklaşık 5 saat süren bir toplantımız vardı. Bu toplantıda aldığımız karar çerçevesinde bizim KOBİ'lere, ihracatçılarımıza kayıtsız kalmamız mümkün değil. Bu çerçevede hemen önümüzdeki birkaç hafta içinde uygulamaya sokacağımız sıfır faizli veya çok düşük faizli bir ihracat kredisini 1 milyar dolar olarak sizleri kullandıracağız. 1 milyar dolarlık KOSGEB desteğini uygulamaya sokacağız” şeklinde konuştu.

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİP) Başkanı Hikmet Tanrıverdi ise, 2008 yılında hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün yüzde 2.1 oranında düşerek 15.7 milyar dolar, tekstil sektörü yüzde 3.9 artışla 6.8 milyar dolar, deri sektörü ise yüzde 3.9 artışla 1.3 milyar dolar ihracat gerçekleştiğini belirterek üç sektörde toplam ihracat tutarının 23.8 milyar dolara olduğunu kaydetti. Tanrıverdi, Ocak 2009'daki ihracat düşüş seyri sürdüğünde 2009 yılında üç sektörün ihracatı 17.7 milyar dolara gerileyeceğini belirterek, “Bu da 2009 yılında toplam 6.1 milyar dolarlık ihracat kaybı anlamına gelmektedir” dedi.

“SSK PRİMLERİNDE YÜZDE 50 İNDİRİM YAPILMALI”

Tanrıverdi, sektörün krizden çıkması için bazı önerileri şu şekilde sıraladı:
“2009 yılı sonuna kadar, hazır giyim, tekstil, ve deri ürünleri sektöründe SSK primlerinde yüzde 50 indirim yapılmasının gerekmektedir. 2008 yılı başından itibaren doğalgazda yüzde 73.3 ve elektrikte yüzde 36'yı bulan fiyat artışları, tekstil hazır giyim ve deri sektörleri için belirli dönem uygulanmamalıdır.

5084 sayılı yasa kapsamındaki uygulamaya benzer olarak yüzde 20'lik indirimli tarife yurt genelinde tüm sektörlere uygulanmalı ve mevcut yada ilave her katırlı çalışan başına yüzde 0.5 puan ilave indirim uygulanmalı. İhracat desteklerinin yüzde 0.29'dan yüzde 1'e çıkması, ilk 6 ay içerisinde ödenecek olan kurumlar vergisi, geçici muhtasar ödemelerini Haziran ayından sonraki 6 ay içerisine yayılıp tahsil edilmelidir.

Bankalardan alınacak krediler için teminat sorunu yaşayan firmaların işletme rehini veya hisse rehini vererek oluşturulacak olan kredi garanti fonunun sermayesinin artırılarak işlevselliğinin sağlanması. Nisan 2008'de kaldırılan yüzde 40 oranlı Yatırım İndirimi' teşviki yeniden getirilmelidir. Yatırım İndirimi' teşvikinde, yararlanılan vergi indiriminden gelir vergisi stopajı da alınmalıdır”.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de, 2009 yılında ihracatçıların büyük sıkıntılar içine girdiğini belirtti. Krizin ilk günleri olan 2008'in son çeyreğinde pek çok firmanın finansman sorunu çektiğine işaret eden Büyükekşi, “Özellikle geçtiğimiz günlerde ihracatçının can simidi olan Eximbank konusunda sıkıntıları dile getirdik. Merkez Bankası'nın 900 milyon dolarlık reescount kredisi Eximbank'a aktarıldı. Eximbank'ın kaynakları 1 milyar TL'den 2 milyar TL'ye çıkartılacak” şeklinde konuştu.

İstidamla ilgili tedbir alınmazsa başta otomotiv sektörü olmak üzere büyük sıkıntı yaşanacağına vurgu yapan Büyükekşi, “Tekstil ve konfeksiyon sektörünün 2009 yılında 1. sıraya yerleşeceğini düşünüyoruz. 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefimiz var. 2009'da ihracat düşebilir, 2010'da da tekrar çıkış yakalayabiliriz” şeklinde konuştu

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*