Köşk anketleri sürecek

  • Giriş : 17.03.2007 / 00:00:00

Ankara, Cumhurbaşkanlığı anketini konuşuyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cumhurbaşkanlığı anketinin bir kırgınlığa yol açmayacağını söyleyen Başbakan Erdoğan, “Kamuyla da buna benzer araştırmalar yapılacak” diye konuştu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili anket çalışmalarını değerlendirirken ''Bu bizim üslubumuz. Biz, böyle bir yöntemle çalışmalarımızı yapacağız'' dedi ve benzer araştırmaların kamuyla da yapılacağını söyledi. Belindeki rahatsızlık nedeniyle 4 gündür Subayevleri'ndeki özel konutunda dinlenen Başbakan Erdoğan, öğle saatlerinde konutundan çıkarak, Aksa Camisi'nde Cuma namazını kıldı. Erdoğan, namazdan sonra caminin karşısındaki Toygar Börekçi İlköğretim Okulu öğrencileri sevgi gösterisinde bulundular. Bunun üzerine makam aracına binmekten vazgeçen Erdoğan, öğrencilerin bulunduğu yere yöneldi ve onlarla sohbet etti.

BU BİZİM ÜSLUBUMUZ

Başbakan, gazetecilerin de sorularını yanıtladı. AK Parti teşkilatına yönelik Cumhurbaşkanlığı anketinde ''Neden sadece 4 ismin yer aldığı''nın sorulması üzerine, Erdoğan, şunları söyledi: ''Araştırma grubu önce ucu açık sorular sormuş. O ucu açık sorulardan sonra da diğer soruların cevabını arıyor. Hiçbir kırgınlığa neden olmaz. Bu tür olaylarda, gelişmelerde eninde sonunda bu iş bir kişiyle bağlanacaktır. Her hareketin içerisinde de bunun tabii ki bir sınırı var. Kalkıp da herhalde 354 milletvekilinin 354'ü de oraya aynı anlayışla girmez. Kamuyla da buna benzer araştırmalar yapılacak. Sivil toplum örgütleriyle görüşmelerim olacak. Bu, bizim üslubumuz. .'' Adayların açıklanması 26 Nisan'a kadar beklenecek mi?'' sorusu üzerine de, Erdoğan, ''O 10 günlük süre içinde isimler açıklanır. Bir isim mi olur, iki isim mi olur? Bunu göreceğiz'' dedi.

ANKARA ANKETi KONUSUYOR

GAZETEDEN OKUYUP HABERDAR OLDUM

Devlet Bakanı Mehmet Aydın, AK Parti'nin Cumhurbaşkanlığı konusunda düzenlediği anketten gazeteler aracılığıyla haberdar olduğunu, kendi adının da geçtiği anketin hangi düşünceyle yapıldığını bilmediği söyledi. Aydın, bir gazetecinin ''gündeme gelen dört ismin de eşinin türbanlı olmaması'' konusunu hatırlatması üzerine, şöyle konuştu: ''Bundan memnun oldunuz mu derseniz, hayır. Şık bulmuyorum. 'Bir insan bir göreve gelmelidir, çünkü eşi...' O görevi o insan yapacak. Gazetecinin görevi tasvir etmektir, eleştirmiyorum. Dört ismin ortak yönü varsa yazmak gazetecinin görevidir ama tartışma konusu olmasını istemiyorum.”

ŞENER: BEN DE MERAK EDiYORUM

Devlet Bakanı Abdüllatif Şener, "Cumhurbaşkanlığı için kim aday olmalı" sorusuna cevap bulamadığını söyledi. CNN TÜRK'e konuşan Şener, "AKP'den sadece tek bir isim aday olabilir diye düşünmüyorum. Her zaman farklı adaylar ortaya çıkabilir" dedi. Şener "Cumhurbaşkanı kim olacak? sorusuna "Gazetecilerde ne kadar merak varsa bizde de o kadar merak var. Erdoğan'ın kendisi açıklama yapmadığı durumda başkasının açıklama yapması uygun olmaz. Partide doğrudan doğruya Erdoğan'ın kimseyle konuşmadığını biliyorum. Kim aday gösterilecek diye merak ediyorum" karşılığını verdi.

ÖZAL: PARTiSiYLE ARASI BOZULUR

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın kardeşi Korkut Özal, Başbakan Erdoğan’ın cumhurbaşkanı adayı olmamasını isterken, "Eğer 7 yıllığına Köşk’e çıkarsa olanlar olur. Turgut Özal’ın ve Demirel’in başına gelenler onun başına da gelir. Partisiyle arası bozulur" dedi. Kanal A TV'ye konuşan Korkut Özal halkın AK Parti’ye cumhurbaşkanlığı için değil, sistemi değiştirmesi için oy verdiğini belirtti. Cumhurbaşkanlığı yetkilerinin Atatürk döneminde olduğu gibi sembolik olması gerektiğini anlatan Korkut Özal, “Başbakan Erdoğan bu şablona uyan bir ismi, sembolik yetkilerle Köşk'e çıkarmalı. Ben böyle düşünüyorum” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious