Köşk masrafına muhalefet tepkisi

Köşk masrafına muhalefet tepkisi .14051
  • Giriş : 03.11.2007 / 15:13:00
  • Güncelleme : 03.11.2007 / 15:23:31

Köşk'te yenilemenin zorunlu hale geldiği açıklamasına muhalefetten tepki.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Köşk'te yenilemenin zorunlu hale geldiğini açıklaması üzerine muhalefetten sert tepki geldi. Bütçe görüşmelerinin yapıldığı mecliste vekiller sözlü tartışmalara girdi

İsen: "Köşkte yenileme zorunlu"

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Cumhurbaşkanlığı yerleşkelerindeki mekanların, fonksiyonlarını yerine getiremez hale geldiğini belirterek, "Dolayısıyla yüce makamın hizmetlerinin aksatılmadan ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin büyüklüğüne yakışır tarzda yürütülmesi için yenilemeler zorunluluk arz ediyor" dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Cumhurbaşkanlığının 2008 yılı bütçesiyle ilgili sunum yapan İsen, Cumhurbaşkanlığının bütçesi için önümüzdeki yıl öngörülen toplam rakamın 55 milyon 561 bin YTL olduğunu anımsattı.

2008 yılı Cumhurbaşkanlığı bütçesinin önceki yıllara göre farklılık gösterdiğini ifade eden İsen, "Cumhuriyet tarihimiz boyunca Sayın Cumhurbaşkanlarının görevi devralmalarını izleyen yıl yapılan bütçeler özellikli olmuştur" dedi.

Cumhurbaşkanlığı hizmet binalarının uzun yıllar yenilenmemiş olmasına paralel olarak iletişim altyapısının da hızla gelişen teknoloji karşısında zaman içinde eskidiğini dile getiren İsen, "Daha da ötesi, iletişimde çeşitli aksamaların yaşanmasına yol açacak hale gelmiştir. Basında da yer aldığı için ifade edebilirim, örneğin Sayın Cumhurbaşkanımızın bir devlet başkanı ile yaptığı telefon görüşmesi, bahsettiğim bu teknik arızalar sebebiyle 3 kez kesintiye uğramıştır" diye konuştu.

MUHALEFETTEN İSEN'E TEPKİ

DSP İzmir Milletvekili Harun Öztürk, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri
Mustafa İsen'in yaptığı bütçe sunuşunu eleştirerek, ''Önceki Cumhurbaşkanlarının tutumu yüzünden zorunlu harcamaların arttığını söylemek, işgal edilen makamın yüceliğine yakışmamaktadır'' dedi.

İsen'ın sunuş konuşmasının ''suçluların telaşı ve en iyi savunma
saldırıdır'' anlayışı ile hazırlandığını iddia eden Öztürk, ''Bu tutumu
kınıyorum'' diye konuştu. Sınır ötesi operasyon için TBMM'de kabul edilen tezkereyi, Hükümetin uygulama niyeti olmadığını iddia eden Harun Öztürk, vatandaşlardan gelen tepkinin sonucu tezkerenin çıkarıldığını öne sürdü. DSP'li Öztürk'ün sözlerine AK Parti milletvekilleri tepki gösterdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious