Köşk seçimi dış basında

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi, dış basında da yer buldu. Genel kanı kaos olacağı yönünde

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

* THE GUARDIAN: Hayalet seçim
Türkiye’deki cumhurbaşkanlığı seçimleri gerçekten sıradışı. Çünkü kimse yarışmıyor. 15 Nisan yaklaştıkça medya çılgınlığı artıyor ve siyasi gerilim tırmanıyor. Ama kimse adaylığını açıklamıyor. Aslında bu görev o kadar da kötü değil. Maaş yerinde, resmi konutun yeri güzel ve cumhurbaşkanın geniş bir veto yetkisi var. Fakat cumhurbaşkanının laikliğin koruyucusu olarak görülmesi seçimleri kilitliyor. Erdoğan’a hala birçok grup ve özellikle Ordu güvenmiyor... Türkiye dışarıdan pek de yardım almadan, iyi planlanmamış bir modernleşme sürecinden geçti. Bunun yarattığı sosyal sorunlar, aşırı milliyetçi tepkinin yükselmesinde, Avrupa Birliği tarafından terslenme ya da batının politikalarının Türkiye karşıtı olduğu inancından daha etkili oldu. Şu anda Türkiye’nin önündeki en önemli sınav, raydan çıkmamak. Eğer Erdoğan, bunu başbakanlıkta kalarak daha rahat sağlayacağına karar verirse, hayalet cumhurbaşkanlığı mücadelesi başlamadan bitebilir.

* FINANCIAL TİMES: Siyaset felç oluyor
Türkiye’nin neo İslamcı Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararını açıklamaması, siyaseti felç etmeye başladı ve daha önemli olan genel seçimleri şimdiden gölgeledi. Siyasi gerilim tırmanıyor.

* WASHINGTON REPORT ON MIDDLE EAST: Demirel gibi olacak
Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı olarak bazı avantajlar elde edebilir. Örneğin, Kıbrıs sorunu ve AB ile kötüleşen ilişkiler konusunu kendisinden sonra Başbakan olması beklenen Abdullah Gül’e devrederek sıyrılabilir. Ayrıca genel seçimlerin sonucunda koalisyon hükümeti kurulması olasılığı güçleniyor. Erdoğan, Süleyman Demirel gibi etkili olarak kendi partisinin yeni iktidardaki rolünü güçlendirmeye çalışabilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious