Köşk takvimi nasıl işleyecek?

  • Giriş : 03.03.2007 / 00:00:00

TBMM Başkanlığı cumhurbaşkanlığı seçimi takvimini belirledi:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Meclis Başkanlığı cumhurbaşkanlığı sürecinin başlamasına yaklaşık 1.5 ay kala seçim takvimini kesinleştirdi. Takvime göre aday başvuruları 16 Nisan’da başlayacak ve Anayasa’da belirtilen 10 günlük başvuru süresi 25 Nisan 2007 günü saat 24.00’te sona erecek. Başvuru takvimi, TBMM Başkanlık Divanı’nın duyurusuyla Genel Kurul’un bilgisine sunulacak.

Son tarih 13 Mayıs
Anayasa’ya göre adayların belirlenmesi dahil seçimin bir ay içinde sonuçlandırılması gerekiyor. Bu çerçevede başvuruların ardından seçimin ilk turu 1 Mayıs 2007 Salı günü gerçekleştirilecek. İlk turda adaylardan biri 367 oy alamazsa, en az üçer gün arayla diğer turlar yapılacak. Takvime göre ikinci tur oylama 5 Mayıs 2007 günü gerçekleştirilecek. Bu oylamada da cumhurbaşkanının seçilmesi için 367 oy aranacak.

İlk iki turdan sonuç alınamaması durumunda üçüncü tur oylama 9 Mayıs 2007 çarşamba günü gerçekleştirilecek. Üçüncü turda üye tam sayısının salt çoğunluğunun yani 276 milletvekilinin oyunu alan aday seçilecek. Bu turda da sonuç alınamaması halinde sonuncu ve dördüncü tura en yüksek oy alan iki aday katılabilecek. Yapılacak seçimde asgari 276 oyu almak kaydıyla en yüksek oy alan aday Cumhurbaşkanı olacak. Oylama tarihi ise 13 Mayıs.

YapIlan dört oylamada da Cumhurbaşkanı seçilememesi durumunda Anayasa’nın 102. maddesinin 3. fıkrası gereğince derhal miletvekili seçimleri yenilenecek. 16 Mayıs çarşamba günü yeni Cumhurbaşkanı Meclis İçtüzüğü’nün 122. maddesinde yeralan andı içecek ve görevine başlayacak.

Son karar hükümete ait
AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MKYK), Başbakan Erdoğan başkanlığında toplandı. AK Parti Genel Merkezi’nde 4.5 saat süren toplantıda ağırlıklı olarak dış politika ele alındı. Şubat ayındaki temasları hakkında bir değerlendirme yapan Başbakan Erdoğan, ‘Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın görüşleri, TSK’nın kurumsal görüşü değildir’ sözleri üzerine Genelkurmay Başkanlığı’nca yapılan ‘Büyükanıt’ın sözleri kurumsaldır. TSK’nın görüşünü yansıtır’ açıklamasını değerlendirdi.

Erdoğan şunları söyledi: Son kararı hükümet verir. 1 Mart tezkeresi geçmiş olsa, bizim orada fazla askerimiz olacak, PKK bu durumda olamayacaktı. Şimdi askerler de aynı düşünüyor. Bunlar medya önünde konuşulmaz. Son karar, hükümete aittir.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ise İslamabad’da yaptığı görüşmeleri aktardı. Gül, Kuzey Irak’taki bölgesel Kürt yönetimi ile görüşmeler konusunda da, ‘Türkiye’nin çıkarı için herkesle görüşülür, gerekli uyarılar yapılır. Bunda büyütülecek bir şey yok’ dedi. Gül, Mescid-i Aksa’daki kazıları incelemek için gönderilecek heyet için İsrail Başbakanı Olmert’in ek süre istediği haberlerinin doğru olmadığını da söyledi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious