Köşk tartışmaları kime yaradı?

  • Giriş : 06.07.2007 / 08:14:00

Seçmenler Köşk seçiminde kimi haklı buluyor, neler bekliyor?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cihan Haber Ajansı'nın seçmen eğilimlerine yönelik anketinden çarpıcı sonuçlar çıktı. 27 ilde 12 bin 314 kişi üzerinde yapılan ankette seçmenlerin yüzde 60,7'si AK Parti'nin Köşk seçimindeki tavrını doğru buluyor.

Türkiye, 22 Temmuz'da yapılacak genel seçimler için nefesini tuttu. Son iki haftaya girerken seçmenler tercihlerini büyük ölçüde netleştirdi.

Siyasi partiler, önemli bir yekün tutan kararsız seçmenin gönlünü kazanmak için son kozlarını oynuyor. Halk, genelde ekonomik ve siyasi görüşleri istikametinde oy kullanıyor.

Ancak bu sandıkta en belirleyici faktör olarak cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde yaşanan gelişmeler ön plana çıkıyor.

Miting meydanlarında parti liderleri Köşk seçimlerinden hareketle bir diğer partiyi halka şikayet ediyor.

Türkiye genelinde seçmen eğilimlerini Zaman için araştıran Cihan Haber Ajansı'nın anketinde ilginç sonuçlara ulaşıldı. 23 Haziran-27 Haziran tarihlerini kapsayan ve 27 ilde toplam 12 bin 314 kişi üzerinde yapılan ankette "AK Parti, uzlaşma aramayarak hata yaptı mı?" sorusuna seçmenlerin yüzde 60,7'si 'hayır' cevabı veriyor.

Saha çalışmasında "CHP uzlaşma arayışlarında samimi miydi?" sorusuna da yüzde 21,7 nispetindeki seçmen "olumlu" cevap veriyor. Uzlaşma arayışında CHP'nin samimiyetine inanmayanların oranı yüzde 67,5 olarak ölçüldü. Yüzde 10,6 oranındaki seçmen de CHP'nin uzlaşma konusundaki samimiyetinden "emin olmadığı" şıkkını tercih etti.

Oy tercihlerini etkileyen faktörleri belirlemek için yöneltilen sorulara alınan cevaplara göre parti lideri, seçmenin tercihinde yüzde 83,1 oranında belirleyici. "Oy kullanmamda parti lideri çok önemli" diyen seçmenlerin oranı yüzde 43,1 olurken, yüzde 40,1'i "önemli" dedi."Fark etmez" diyenler yüzde 5,3 oranını teşkil ederken, "önemli değil" diyenler yüzde 7,7'de ve "hiç önemli değil" diyenler de yüzde 3,8'de kaldı.

Meydanlardaki siyasi kutuplaşmalar seçmen eğilimine de yansıdı. Seçmenlerin yüzde 38,5'i oy vermede parti ideolojisini "çok önemli" görürken, yüzde 46,5'i "önemli" görüyor.

"Fark etmez" diyenler yüzde 7,2'lik oranı teşkil ederken, yüzde 8,1'i oy tercihi açısından önemsiz buluyor.

Yeni hükümetten beklentiler ise ekonomik refahı artırması, terör olaylarını engellemesi, işsizliğe çözüm, insan hak ve özgürlüklerinin geliştirilmesi, dış itibarın yükseltilmesi olarak sıralanıyor.

Çevre duyarlılığı, diğer sorunlar ve diğer partilerle uyumlu çalışması da küçük oranlarda beklenti olarak ifade ediliyor.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious