Köşk'e aday değilim

  • Giriş : 25.03.2007 / 00:00:00

Bülent Arınç kesin konuştu: Köşk'e aday değilim

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İtalyan televizyonuna konuşan Meclis Başkanı Arınç, "Cumhurbaşkanlığı'na aday olacak mısınız?" sorusuna tek sözcükle cevap verdi: Hayır

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Cumhurbaşkanlığı'na aday olmayacağını açıkladı. Roma Anlaşması'nın 50'nci yıldönümü etkinliklerine katılmak üzere İtalya'ya giden Arınç, devlet televizyonu RAI'nin haber kanalı Olan ''RAI News 24''te yayımlanan 'Tek Zamanlar’ adlı programda canlı yayın konuğu oldu.

Arınç, uzun söyleşinin son bölümünde Türkiye'deki cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin soruya muhatap oldu.

400 ADAY OLABİLİR

Arınç, programın sunucusu Carlo De Blasio'nun kendisine yönelttiği, ''Benim bu stüdyoda şu an itibariyle, Türkiye'nin müstakbel cumhurbaşkanıyla konuşuyor olmam gibi bir olasılık söz konusu mu?'' biçimindeki sorusunu tek sözcükle ''hayır'' diye yanıtlayarak, gülerek karşılık vermekle yetindi. Arınç, De Blasio'nun ''Teorik olarak da mı hayır?'' biçimindeki ısrarı karşısında ise şunları söyledi: ''Teorik olarak derseniz, Meclis’te 550 milletvekili var. Bunlardan 400'ü aday olabilir. Bunların her biri de bir ihtimal Cumhurbaşkanı seçilebilir. Meclis başkanı olarak benim ihtimal nisbetim biraz daha fazla olabilir ama Cumhurbaşkanı olma şansı, ihtimal ve teoride herkes için geçerlidir.''

Arınç, Türkiye'de cumhurbaşkanlığı seçiminin 7 yılda bir yapıldığını hatırlatarak, ''Cumhurbaşkanını Meclis olarak biz seçeceğiz. Bazı milletvekilleri cumhurbaşkanlığı seçimi için ilk kez oy kullanacaklar. O yüzden çok heyecanlıyız. Ama çok iyi bir Cumhurbaşkanı seçeceğiz'' diye konuştu. Arınç, De Blasio'ya esprili bir üslupla cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili bir sorunun söyleşinin son dakikalarında gündeme getirilmesini doğal karşıladığı imasında da bulunarak, ''Şu sıralarda aslında tüm söyleşilerde önce bu konu soruluyor. Ama siz söyleşinin sonunda sordunuz'' dedi.

METİN UCA’NIN ADAYLIĞI

Bu arada "Avrupa'nın eksiği ne?" konulu seminere katılan Arınç, Türkiye'nin AB üyeliğinin medeniyetlerarası diyaloğun gelişmesine önayak olacağını kaydetti. Roma'dan ayrılmadan önce Türk gazetecilerle kahvaltıda buluşan Arınç, gazeteci Metin Uca'nın Cumhurbaşkanlığı'na adaylığını açıklamasına yönelik bir soruyu, "Doğaldır. Çünkü böylesi dönemler verimli dönemlerdir. Adından bahsettirmek istemiş olabilir. Metin Uca aday olduysa, herkes olabilir" yanıtını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious