Köşke çıkan Özok: Bizim 78 baromuzda çok temel farklılıklar yok

Köşke çıkan Özok: Bizim 78 baromuzda çok temel farklılıklar yok.16445
  • Giriş : 11.02.2008 / 17:56:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Özdemir Özok ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çankaya Köşkü'ndeki kabul, görüntü alınmasının ardından basına kapalı gerçekleşti.

Özok, Çankaya Köşkü çıkışında, gazetecilerin görüşmeye ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, ''Görüşme nasıl geçti? Siz hangi görüşleri ifade ettiniz, nasıl yanıtlar aldınız?'' sorusu üzerine, Özok, şunları söyledi:

''Görüşme son derece iyi geçti. Sayın Cumhurbaşkanımız, seçilmeden önce TBB'yi ziyaret etmişti. Biz çok önceden yaklaşık 20 gün önce iadeyi ziyaret ve tebrik için randevu almıştık. Biliyorsunuz son günlerde gündeme oturan çok önemli gelişmeler oldu. Bunların başında Anayasa'daki 10. ve 42. maddelerdeki değişiklikler söz konusuydu. Onunla ilgili Sayın Cumhurbaşkanıma kendi düşüncelerimiz ve özellikle 9 Şubatta Baro Başkanlarıyla yaptığımız toplantının sonuçlarını ilettim. Bu konuda gerekli duyarlılığı göstermesini istedik ve onunla ilgili 5-6 sayfalık kendi kaygılarımızı, endişelerimizi, bu konuda hukuki yönden değerlendirmelerimizi içeren bir dilekçe bıraktık.''

Özok, bir başka gazetecinin, ''Kendisi en son referanduma götürmeme yönünde açıklamalar yapmıştı'' sözleri üzerine, konunun gündeme gelmediğini ve referandumla ilgili bir şey konuşmadıklarını belirtti.

Özok, gazetecilerin, ''Kaygılarınız nelerdi peki. O beş sayfalık metinde neler yazıyordu?'' sorusunu yanıtlarken, ''Biliyorsunuz daha önce söylemiştik, tekrar etmeyelim'' dedi.

''Peki Sayın Cumhurbaşkanı sizin kaygılarınızı nasıl karşıladı?'' sorusuna da Özok, ''(Bakacağız, inceleyeceğiz, henüz karar vermiş değilim, henüz bu konuda net bir kararım yok) dedi. Sadece bu konudaki dilek ve düşüncelerimizi, hukuki değerlendirmelerimizi bir dosya halinde Sayın Cumhurbaşkanımıza takdim ettik'' yanıtını verdi.

-''BİZ OLAYIN SİYASETÇİ TARAFINDA DEĞİLİZ''-

Özok, ''Veto etmesi konusunda umudunuz var mı?'' sorusuna ise şu karşılığı verdi:

''Bizim herhangi bir yorum yapmamız mümkün değil. Sayın Cumhurbaşkanı, veto eder, tasdik eder, o kendi değerlendirmesidir ama biz bir sorumlu hukuk kuruluşu olarak, kamu niteliğindeki meslek kuruluşu sorumluluğu içerisinde arkadaşlarımızla beraber kendi düşüncelerimizi arz ettik. Bizim hepimizin amacı gerçekten ülkemizde eksiksiz bir demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü, hukuk devletinin bütün kurum ve kurallarıyla işlemesi. Hiç kimsenin mağdur olması gibi bir düşüncemiz söz konusu değil ama bunların hepsi hukuk içerisinde ve anayasaya uygun bir biçimde yapılması konusundaki düşüncelerimizi hepiniz biliyorsunuz.

Biz olayın asla bir siyasetçi tarafında değiliz. Siyaseti siyasetçiler yapıyor ama biz duyduğumuz hukuki kaygıları, bundan önceki Anayasa Mahkemesi'nin, Danıştay'ın, AİHM'in, Yargıtay'ın ceza ve hukuk kararlarının, genel kurullarının vermiş olduğu kararı bir hukukçu sorumluluğuyla dile getiriyoruz. Dilekçimizin içeriği de aşağı yukarı bu mealde.''

''Kendisi size bir çağrıda bulundu mu, toplumdaki gerginlikle ilgili'' sorusu üzerine de Özok, ''Hayır, hayır. Biz o bölümü konuşmadık'' dedi.

Özok, ''TBB olarak mı görüşlerinizi açıkladınız?'' sorusunu, ''Evet, TBB olarak'' diye yanıtladı.

-''BİZİM 78 BAROMUZDA ÇOK TEMEL FARKLILIKLARIMIZ YOK''-

''Barolar Birliğinde de değişik görüşler var'' sözleri üzerine Özok, şunları kaydetti:

''Şimdi ona da bir açıklık getirelim. TBB 78 barodan oluşan ve kamu niteliğinde bir meslek kuruluşu. Bu konuda TBB söyleyecek, bütün barolar aynı görüşü paylaşacak gibi böyle bir şeyi biz ne düşündük, ne arzu ettik, ne de böyle bir şey olabilir. Yıllardır savunduğumuz bir şey var, çoğulcu demokrasi, katılımcı demokrasi... Hele bizde baroların hepsinin birden ayrı tüzel kişiliği var. Diledikleri biçimde beyanat verebilirler, hukuki değerlendirme yapabilirler, farklı görüş ortaya koyabilirler. Cumartesi günü toplumdaki temel bir gerginliğin bir ölçüde yansıması bizim baro başkanları toplantısında oldu. Ben 2001'de TBB başkanı oldum. 2001'den bu yana bizim 15. baro başkanları toplantısı, yani bu toplantımız hemen olaylar üzerine yapılmış bir toplantı değil, bizim olağan toplantımızdır. Farklı düşünceler olacak, biz bunun olmasını istiyoruz zaten. Bizim 78 baromuzda çok temel farklılıklarımız yok, ama bazı ayrıntılarda değişik görüş farklılıklarımız var.''

''Üniversitelerde başörtüsünün serbest bırakılmasına ilişkin Anayasa değişikliğinin Cumhurbaşkanlığı'na ulaşıp ulaşmadığını biliyor musunuz?'' sorusu üzerine Özok, ''Bizim öyle bir bilgimiz yok, sadece 'teşekkür ediyorum, bakacağım değerlendireceğim' dedi. Gerçekten şunu özellikle vurgulamak istiyorum, Sayın Cumhurbaşkanımız bize son derece sıcak, gerekli ilgi ve alakayı göstererek ev sahipliği yaptı'' dedi.

-''TAKDİR TAMAMEN CUMHURBAŞKANI'NA AİTTİR''-

Özok, ''Sizin eleştiri ve kaygılarınızla ilgili Cumhurbaşkanından edindiğiniz izlenim nedir?'' sorusunu yanıtlarken, ''Ben o konuda herhangi bir değerlendirme yapamam. Çünkü takdir tamamen Sayın Cumhurbaşkanı'nın kendisine aittir'' karşılığını verdi.

''Toplumda kamplaşmalar olduğu yönünde yorumlar var. Sizin Barolar Birliği Başkanı olarak düşünceniz nedir?'' sorusunu da Özok, şöyle yanıtladı:

''Hayır. Asla, biz kendi kesimimiz için söyleyelim. Bizim, asla ve asla en toleranslı, en hoşgörülü, birbirini anlayan kesim barolar ve Barolar Birliğidir. Hiçbir kırgınlığımız yok. Nitekim, bugün en keskin muhalif görünen Sivas Barosu Başkanı bir televizyonda bize karşı yumuşak, sevecen, saygılı bir konuşma yaptı. Bizim de Sivas Barosu Başkanı ile ilgili herhangi bir ön yargımız yok. Bugün karşı karşıya oluruz, yarın paylaştığımız çok önemli konular olabilir.

Biz sadece Anayasa değişikliğiyle ilgili değil, tüm Türkiye'nin hukuk düzeniyle ilgili barolar olarak birlikte hareket ediyoruz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious