Köşk'e çıkmayın baskısı

Köşk'e çıkmayın baskısı.15238
  • Giriş : 10.02.2008 / 10:56:00

Edebiyatçılara 'Çankaya baskısı'. Köşk'e çıkmayın diye tehdit edilmişler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çankaya Köşkü'ndeki 'edebi' davetin konuklarından Rasim Özdenören, yemeği, edebiyatı ve edebiyatçıları anlattı.

“Adalet Ağaoğlu, Doğan Hızlan ve Hilmi Yavuz, Cumhurbaşkanı sofraya gelmeden önce 'katılmayın' telefonları geldiğini söyledi” diyen Özdenören, 'diğer yazarların hazırlıksız geldiğini iddia eden Ağaoğlu'na da şöyle cevap verdi: “Dört sayfa metin hazırladım. Ancak Ağaoğlu ve Hızlan o kadar çok konuştu ki, onlardan kimseye laf düşmedi."

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Çankaya Köşkü'ndeki edebiyatçılar yemeğine Rasim Özdenören de katıldı. Edebi ve entelektüel birikimi ile yazarlıkta 50 yılını dolduran yazarımızla bu yemek vesilesiyle görüştük. Özdenören bize hem yemek hakkındaki izlenimlerini, hem de edebiyatın ve köşe yazarlığının hayatındaki izdüşümlerini anlattı. Özdenören'in anlattıklarına göre yazarlar 'gelen telefonlar nedeniyle' yemeğe katılıp katılmama konusunda karar vermekte zorlandıklarını dile getirmiş. “Başkaları hazırlıksızdı, kimse konuşmadı. Katıldığım için pişmanım” diyen Adalet Ağaoğlu ise çok konuştuğu için diğer yazarların konuşmaya fırsat bulamadıklarının farkında olmamış.

BU DAVET BAŞKA DAVET

Cumhurbaşkanının böyle bir davette bulunmasının entelektüel hayata bakışını gösterdiğini anlatan Özdenören, bu davetin farklı olduğunu diğer Cumhurbaşkanlarının davetleriyle karıştırılmaması gerektiğinin altını çiziyor. “Diğer Cumhurbaşkanları zamanında, son Cumhurbaşkanı hariç, özel günlerde özel münasebetlerle Çankaya Köşkü'ne davetlerin vaki olduğunu biliyoruz. Ama o davetleri bence Sayın Gül'ün davetiyle karıştırmamak lazım. Cumhurbaşkanlarının hiçbirisinde Abdullah Gül'ün davetine benzer bir davet görmedim.”

YAZARLARA MAHALLE BASKISI

Özdenören, Cumhurbaşkanı sofraya gelmeden önce yazarların davete katılmamalarını isteyen çok sayıda telefon aldıklarından bahsettiklerini söylüyor. Adalet Ağaoğlu, Hilmi Yavuz ve Doğan Hızlan'a davete katılmamaları için telefon yağmış. Özdenören, Cumhurbaşkanı'nın davetine icabet etmemeyi birkaç yönden adaba aykırı bulduğunu anlatıyor. “O makamın sahibi her kim olursa olsun, böyle bir davete icabet etmemeyi nezaketsizlik olarak görürüm. Böyle bir davete katılmak davet sahibinin fikirlerine de katılıyorsunuz anlamına gelmez. Nitekim aynı şey davet sahibi için de söz konusu. Seni dinledi diye senin fikirlerine katılıyor anlamına gelmez. Bu davet, davet sahibinin kişisel entelektüel tavrıyla bağlantılı olarak görülmeli.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious