Köşk'e ilk seccadenin ne zaman girdi? Şamil Tayyar yazdı

Köşk'e ilk seccadenin ne zaman girdi? Şamil Tayyar yazdı.14051
  • Giriş : 15.10.2007 / 15:46:00

The Guardian, Gül'ün cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra 'Köşke ilk kez seccade girecek' diye yapmıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Köşk'e ilk seccadenin ne zaman girdiğini Şamil Tayyar köşesinde yazdı. İşte o yazı...

The Guardian Gazetesi, Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı seçilmesini şöyle yorumlamıştı: 'Köşke ilk kez seccade girecek.'

Bu iddiaya ilk tepki, İsmet İnönü'nün torunu Gülsüm Bilgehan'dan geldi. CHP'li Bilgehan, Vatan'dan Mine Şenocaklı'ya Mevhibe Hanım'ın seccadesini göstererek şöyle diyordu: ' Her evde seccade varken Çankaya'da olmaz mı?'

Masamda bu seccade mevzuuna ilişkin ilginç bir doküman var. Meğer, seccade ilk kez İnönü'yle de girmemiş Çankaya'ya. Sahte Atatürkçüler kızacak biliyorum, ama gerçek bu: Seccadeyi ilk olarak Çankaya'ya taşıyan Atatürk.

Resmi belgelerden anlatmaya başlayalım. Atatürk, vasiyetini 5 Eylül 1938'de hazırladı, vefatından 65 gün önce. Çankaya'daki kişisel eşyalarını kurucusu olduğu CHP'ye miras bıraktı. Miras listesinde yer alan tüm eşyalar, Atatürk'ün ölümünün hemen ardından 3 Aralık 1938'de dönemin CHP temsilcisi ve Erzurum milletvekili Nafi Atuf Kansu'ya teslim edildi.

CHP, eşyaların bir kısmını müzelere devrederken bir kısmını devralmayıp Çankaya'da bıraktı.

10. Cumhurbaşkanı Sezer'in geçen yıl yaptırdığı bir envanter çalışması, Atatürk'ün vasiyetiyle ilgili çarpıcı bir ayrıntıyı gün ışığına çıkardı. Atatürk'ün Terekesi'nde, CHP'ye miras bıraktığı ancak partisinin almadığı eşyaların dökümü var. Çankaya'da CHP'nin malı olarak gözüken bin 708 eşya bulunuyor.

Sıkı durun. Bu eşyalar arasında 37 adet seccade var. Hepsi Atatürk'ten CHP'ye miras. Seccadeler mevcut CHP yönetimi için İş Bankası hisseleri gibi değerli bulunmayabilir ama Atatürk için öyle değildi.

İnanmayan, köşkteki Atatürk Terekesi'ne bakabilir. Tereke numarası ve seccadenin renginden desenlerine kadar ayrıntılı kayıtlar mevcut.

Sayın Baykal canınızı sıktım, üzgünüm.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious