Köşk'e formül aranıyor

  • Giriş : 04.12.2006 / 00:00:00

Siyaset, mayıstaki cumhurbaşkanlığı seçimine kilitlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Erdoğan’ın aday olup olmayacağına ilişkin tartışmalar ise devam ediyor. Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın türbanını çıkardıktan sonra Köşk’e çıkması yönündeki öneriler "Köşk’te türbanlı eş" tartışmalarının kapısını araladı.

Adaylığı konusunda formül arayışını sürdüren Başbakan Erdoğan’ın ise "türbanlı eş" tartışmalarının önüne geçmek için "Başbakan olduğunda aldığı başbakanlık konutunu kullanmama kararını Çankaya Köşkü için de uygulamayı" planladığı kaydediliyor.

Başbakan Erdoğan, cumhurbaşkanlığına adaylığı konusunda Nisan ayına kadar konuşmama kararında ısrarlı davranırken muhalefet de Başbakan’a yönelik baskısını giderek yoğunlaştırıyor. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Erdoğan’a "ya adaylığını açıkla ya da erken seçim kararı al" diyerek rest çekerken, eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve MGK eski genel sekreteri Tuncer Kılınç’tan gelen "Başbakan eşinin başını açsın Köşk’e çıksın" şeklindeki öneriler ise Çankaya Köşkü’ne yönelik "türbanlı eş" tartışmasına yol açtı.

Başbakan Erdoğan, bu yöndeki açıklamalara tepkisini "Biz bu yola eşimle birlikte girdik. Birileri, Allah göstermesin; ’eşinizin başını açın’ diyor. Bizden birileri kimlik değişimi istiyor. Bu siyasi kimlik zaafıdır. Biz bu zaafı göstermeyiz. Biz halkımızı aldatamayız. Ne aldatan, ne aldanan olacağız. Halkımızın karşısına nasıl çıktıysak bugün de öyleyiz" sözleriyle ortaya koydu. Başbakan’ın eşinin türbanına yönelik tartışmalara sert tepkisinin yanı-sıra "biz bu yolda Anayasa ve yasalar ne emrediyorsa yaparız" şeklindeki sözleri ise kulisleri hareketlendirdi.

CHP UZAK DURUYOR

Erdoğan’ın açıklamaları, kulislerde "Erdoğan’ın tıpkı Başbakan olduktan sonra Başbakanlık Konutu’nu kullanmayarak ’kamusal alan’ tartışmalarının önüne geçtiği gibi Çankaya Köşkü’nü de Cumhurbaşkanı olduktan sonra kullanmayacağı’ şeklinde yorumlandı. Erdoğan’ın başbakanlık konutu konusunda uyguladığı taktiği Çankaya Köşkü için de uygulayacağı kaydedilirken "Erdoğan başbakanlıkta olduğu gibi evini Çankaya Köşkü’ne de taşımayacak. Böylece de kamusal alan sayılan Köşk’te Emine Erdoğan krizi yaşanmasının önüne geçecek" görüşü dile getirildi.

Geçtiğimiz hafta grup toplantısında Başbakan Erdoğan’a "adaylığını bir an önce açıkla. Ni-san’a kadar bekleme. Ya da erken seçim kararı al" diye seslenen CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ise Kenan Evren ve emekli Orgeneral Kılınç’ın sözleriyle gündeme yerleşen ’türban’ tartışmalarından uzak durmayı tercih ediyor. CHP’nin, ’genel seçimler öncesinde tırmandırılacak bir türban tartışmasının ve türbanın Köşk yolunda engel olarak kamuoyuna anlatılmasının oy kaybettireceği’ hesabıyla hareket ettiği kaydediliyor.

ERDOĞAN BEKLEYECEK

Kulislerde ayrıca Başbakan Erdoğan’ın, adaylığı konusunda "gerilimi" tırmandırmamak için son güne kadar bekleyeceği de kaydediliyor. Her fırsatta kurmayları, milletvekilleri ve teşkilatlarından cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde tartışmaları alevlendirecek ve gerilimi artıracak açıklamalardan kaçınmaları uyarısında bulunan Erdoğan’ın, adaylığını kesinleştirmeden önce, toplumun ve partisinin nabzını tutmasının yanı sıra sivil toplum örgütlerinin kapısını da çalacağı kaydediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious