Köşk'te Atatürk dönemine dönüş

Köşk'te Atatürk dönemine dönüş .14051
  • Giriş : 27.09.2007 / 10:47:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 03:27:16

Köşk mimarisi Atatürk dönemindeki orijinal haline dönecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün talimatıyla oluşturulan mimarlar komisyonu, raporunu tamamlayarak Köşk'e sundu. Komisyon, Köşk mimarisinin Atatürk dönemindeki orijinal haline dönmesini talep etti.

Komisyon üyeleri arasında, Köşk'ün mimarı Prof. Dr. Clemens Holzmeister'ın tarzı ve mimari anlayışı hakkında uzmanlığı bulunan mimarlar yer alıyor. Abdullah Gül tadilatlara onay verirse, Holzmeister'ın tasarladığı ve Atatürk'ün ölünceye kadar kullandığı, yıllardır depoda bekleyen orijinal mobilyalar hayata geri dönecek.

ODTÜ Üniversitesi'nden Prof. Yıldırım Yavuz başkanlığında yapılan çalışmada, Köşk'te son 60 yılda yapılan değişiklikler tespit edildi. Rapora göre, mobilyaların büyük bir kısmının depoya kaldırılarak, yerine yeni eşyalar konulduğu tespit edildi. Bunların yerine ise dönemin mimarisine uymayan yeni mobilyalar yerleştirildi. Cumhurbaşkanı'nın çalışma masasının arkasında bulunan Atatürk portresinin çerçevesinin bile döneme uymadığı, bahçeden Pembe Köşk'e girişteki camlı duvarın delindiği ortaya çıktı. Köşk'ün orijinal mimarisinde fıskiyeli bir süs havuzu olmasına rağmen, sonradan üzerine yüzme havuzu inşa edildiği tespit edildi. Havuzun, plastik örtü ile kapatıldığı için nem yaparak Köşk'ün binasına zarar verdiği ortaya çıktı.

DIŞİŞLERİ MODELİ

Pembe Köşk'te şu anda bulunan plazma TV, bilgisayar ve faks makinesi gibi elektronik eşyaların ise tıpkı Dışişleri Konutu'nda olduğu gibi dikkat çekmeyecek şekilde mobilyaların içine yerleştirilmesi planlanıyor. Uzmanlar, Köşk'ün deposundaki eşyaların incelenerek restore edilip yeniden günlük kullanıma sokulmasını tavsiye etti. Bulunamayan mobilyalar ise fotoğraf arşivi incelenerek yeniden yapılacak.

Dr. Aydan Balamir, Mimar, Tarihçi Dr. Süha Özkan, Meclis Yerleşkesi Uzmanı Prof. Yıldırım Yavuz, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'nın mimarı Umut İnan'ın bulunduğu danışma kurulu, Cumhurbaşkanlığı'ndan onay aldıktan sonra tasarım, planlama, restorasyon ve peyzaj ekipleri oluşturacak. Tadilat yaklaşık 6 ay sürecek. Gül Ailesi'nin bu süre içinde Köşk'te ikametinin zor olacağı için tadilatın ardından taşınmaları bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious