Köşk'te liderlerin buluştuğu yemekte neler konuşuldu?

Köşk'te liderlerin buluştuğu yemekte neler konuşuldu?.15360
  • Giriş : 24.04.2008 / 02:11:00
  • Güncelleme : 23.04.2008 / 23:44:48

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, 23 Nisan yemeğinde liderlere tarihi uyarıda bulunduğu öğrenildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Gül'ün, 23 Nisan yemeğinde liderlere tarihi uyarıda bulunduğu; "Faturayı gelecek nesillere ödemesin" dediği öğrenildi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Meclis'te temsil edilen siyasi partilerin genel başkanları ile Meclis Başkanvekillerini Çankaya Köşkü'nde öğle yemeğinde bir araya getirdi.

Yemek sohbeti akışında geçen öğle yemeğinde, enerji politikalarından doğalgaz krizine, Ergene çayındaki kirlilikten Güneydoğu'daki su sorununa kadar pek çok konu konuşulurken, yemekte yargı bağımsızlığı, demokratik anayasa tartışmaları da gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Çankaya Köşkü'nde liderlere verdiği öğle yemeği Meclis Başkanı Köksal Toptan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın dışında Meclis'te temsil edilen tüm siyasi partilerin genel başkanları ile CHP'li Meclis Başkanvekili Güldal Mumcu'nun dışındaki Meclis başkanvekillerini bir araya getirdi. Köşk'teki yemeğe katılmayan Baykal ise aynı saatlerde Mamak'ta muhtarlarla bir araya gelmeyi tercih etti. Yemek için Çankaya Köşkü'ne sırasıyla BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, TBMM Başkanı Köksal Toptan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer ve son olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan geldi.

-"ZOR SÜREÇLER BAZEN FIRSATA DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR"-

ANKA'nın edindiği bilgilere göre, Çankaya Köşkü'ndeki yemekte hemen her konu gündeme geldi. Gül, 23'ncü Dönem Meclisi'nin ilk 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlaması olduğu için böyle bir yemeği organize ettiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yemekte ulusal ve uluslararası konularda "ufuk turu" yapılmasını istedi. Dünyanın zor bir süreçten geçtiğini belirten ve sorunları "terör, ekonomi, ayrılıkçılık ve demokratik standartlar" başlıkları altında özetleyen Gül, bu tür durumların bazen olumsuzlukların giderilmesi için fırsata dönüştürülebildiğini söyledi. Gül, "sorunların üzerinin örtülmemesini aksine açıkça tartışılması" gerektiğini dile getirirken, "Aksi halde sorunlar kronikleşiyor ve çözüm daha da zorlaşıyor. Bunun maliyetini, faturasını da gelecek nesillere ödetmiş oluruz" diye konuştu.
-ERGENE'DEN SU SORUNUNA HER KONU MASADA-

Yemekte MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, konuşulan konularda sessiz kalmayı tercih ettiği belirtilirken, ağırlıklı olarak enerji sorunları gündeme geldiği kaydedildi. Başbakan Erdoğan'ın dünyada artış gösteren petrol fiyatlarına dikkat çektiği bildirilirken, Başbakan'ın doğalgaz kullanımının tüm Türkiye'de yaygınlaştırmayı hedeflediklerini söylediği öğrenildi. Yemekte ağırlıklı olarak enerji ile Ergene çayı ve benzeri çevre sorunlarının gündeme gelmesi üzerine ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, "Siyasi enerjimiz de önemli" diyerek konunun siyasete ve güncel gelişmelere kaymasına yol açtı. Uras, yemeği "demokrasi buluşması" olarak nitelendirerek bu tür buluşmaların devamından yana olduğunu belirtti ve toplumsal mutabakatla anayasanın demokratik dönüşümünün sağlanması gerektiğini dile getirdi.

-TÜRK: KATKIYA HAZIRIZ-

Yemekte, DTP Grup Başkanı Ahmet Türk ise kardeşlik ve barış vurgusu yaptı. Sorunların Meclis'te ve demokratik yöntemlerle çözümü yönünde her türlü katkıya hazır olduklarını vurgulayan Türk, Güneydoğu'daki su sorununa da dikkat çekti. Başbakan Erdoğan ise su sorununun çözümü yönünde ellerinden geleni yaptıklarını kaydetti.

Yemekte, Gül'ün, "olumsuzluklar bazen fırsat olabilir" sözü üzerine DSP Genel Başkanı Zeki Sezer de, "yargı bağımsızlığına" vurgu yaptı. Demokrasiyi korumak için bağımsız yargının korunması gerektiğine dikkat çeken Sezer, yargı, yürütme ve yasamanın ayrı erkler olduğunu, bu erklerin korunması gerektiğinin altını çizdi. Sezer, ekonomide yaşanan olumsuzluklarla ilgili olarak da ulusal kaynakların doğru kullanılması gerektiğine işaret etti. Sezer, fosfat tesislerinin çalıştırılması ile rüzgar ve kömür yatırımlarının mutlaka yapılması gerektiğini söyledi. Sezer, yemekte ayrıca "GAP bölgesinin Trabzon Limanına bağlanması"nın da önemine dikkat çekti. Sezer, "Çünkü o bölgede mermercilik gelişiyor. Satış kolaylığı için bu nokta çok önemli. GAP bölgesinde sulama yatırımlarıyla tarımsal üretim de artacak. Bu ürünlerin Kafkaslara ve o bölgeye ihracında Trabzon Limanı çok önemli araç olur" dedi. Tarımda yaşanan sorunlara da dikkat çeken Sezer, "Bir büyük tarım dönüşümü reformu gerekli ve bunu devlet politikası şeklinde yapmamız lazım. Tarım alanlarının artık yapılaşmaya açılmasına dur demek lazım. Türkiye'de bitmez sanılan topraklar azalıyor. Bu konuda kesin bir duruş sergilenmesi önemli" diye konuştu.

-PORTAKAL SUYU İÇTİLER, SOMON YEDİLER-

Çankaya Köşkü'ndeki öğle yemeğinin mönüsünde ise somon balığı, yuvarlama çorba, tatlı, salata, dondurma yer aldı. Yemekte ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras'ın dışındaki isimler su ve portakal suyu içmeyi tercih etti. Yemeğin ardından ise konuklara Türk kahvesi ikram edildi.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious