Köşk'ten denetleme iddiasına yalanlama

Köşk'ten denetleme iddiasına yalanlama.14051
  • Giriş : 21.07.2008 / 14:56:00

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi, Devlet Denetleme Kurulunca, meslek kuruluşlarının hesaplarının incelenmesine yönelik bir denetim yapılmadığını duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi, Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulunca, basın ve yayın organlarında iddia edildiği çerçevede kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının hesaplarının incelenmesine yönelik bir denetim yapılmadığını, yapılan çalışmanın, ''Cumhurbaşkanlığının 14 Şubat 2008 tarihli talimatlarıyla yaklaşık 6 aydan beri sürdürülen kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşlarının hiçbir ayrım yapılmaksızın tamamına yönelik bir araştırma ve inceleme çalışması'' olduğunu bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamada, dün bazı gazetelerde, ''Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulunun, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının hesaplarını incelemeye aldığı yönünde bazı iddia ve yorumların yer aldığı'' belirtilerek, konuyla ilgili açıklama yapılmasının gerekli görüldüğü kaydedildi.

''Devlet Denetleme Kurulunca, basın ve yayın organlarında iddia edildiği çerçevede kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının hesaplarının incelenmesine yönelik bir denetim yapılmamaktadır'' denilen açıklamada, yapılan çalışmanın, ''Cumhurbaşkanlığının 14 Şubat 2008 tarihli talimatlarıyla gerçekleştirilmekte olan 'araştırma ve inceleme' faaliyeti olduğu, tüm kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının teşkilat yapıları, faaliyetleri, denetimleri ve organlarının seçimlerine dair esasların değerlendirilmesi ile bunların etkin ve verimli şekilde hizmet yürütmelerinin ve geliştirilmesinin sağlanmasını hedeflediği'' anlatıldı.

Devlet Denetleme Kurulunun, Anayasa'nın 108. maddesi uyarınca kurulmuş Anayasal bir kurum olduğu vurgulanan açıklamada, görev ve yetkilerini de Anayasa'nın söz konusu maddesinden ve 2443 sayılı Devlet Denetleme Kurulu Kurulması Hakkında Kanundan aldığı kaydedildi.

Gerek Anayasanın 108. maddesinde gerekse 2443 sayılı Kanunun 2. maddesinde Kurulun, ''kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşlarında her türlü inceleme, araştırma ve denetlemeler yapmakla yetkili ve görevli'' olduğunun açıkça belirtildiğine işaret edilen açıklamada, şöyle devam edildi:

''Yapılan çalışma kapsamında, söz konusu meslek kuruluşlarına yazılan yazılarda, çalışmanın amacı 'araştırma ve inceleme olarak' açık bir şekilde belirtilmiş olup, istenen bilgi ve belgelerin de 'meslek kuruluşlarına' ilişkin yürütülen çalışmalara yönelik bilgi demeti oluşturmaya matuftur.

Netice olarak, yapılan çalışma, Cumhurbaşkanlığı Yüce Katının 14 Şubat 2008 tarihli talimatlarıyla yaklaşık 6 aydan beri sürdürülmekte olan kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşlarının hiçbir ayrım yapılmaksızın tamamına yönelik bir araştırma ve inceleme çalışmasıdır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*