Köşk'ten iddalara yanıt geldi

Köşk'ten iddalara yanıt geldi.10324
  • Giriş : 12.11.2007 / 15:36:00
  • Güncelleme : 12.11.2007 / 17:35:59

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi yer alan protokol ihlali haberleri için açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi bazı basın yayın organlarında yer alan protokol ihlali haberleri için açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezince yapılan açıklamada, Suudi Arabistan Kralı'nın Türkiye ziyaretine ilişkin olarak, protokol kurallarında tek tip uygulamadan söz etmenin yanlış olduğu belirtilerek, ''Uğurlama Sayın Başbakanın görüşmesiyle çakıştığından üçlü bir görüşmeye, ortak açıklamanın sonuçlandırılmasına da vesile olmuştur'' denildi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz El-Suud'u kaldığı yerde ziyaret etmesiyle ilgili basında yer alan haberler üzerine açıklama yapılmasının gerekli görüldüğü kaydedildi.

''Protokol kurallarında tek tip uygulamadan söz etmek yanlıştır'' denilen açıklamada, protokolde karşılıklılık, geleneksel ilişkiler ve işin gereği gibi birçok unsurun dikkate alındığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı'nın programı müsait olduğunda veda ve uğurlama için konuğun ikametgahına gitmesinin usulden olduğu kaydedilen açıklamada, son olarak Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad için de bunun uygulandığı ifade edildi. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

''Uğurlama Sayın Başbakanın görüşmesiyle çakıştığından üçlü bir görüşmeye, ortak açıklamanın sonuçlandırılmasına da vesile olmuştur.

Suudi Arabistan, yüzbinden fazla vatandaşımıza ve şirketlerimize ev sahipliği yapan, bölgesel konularda yakın istişare içinde olmamız gereken bir ülkedir.

Bölgemizin çok kritik bir dönemden geçtiği bir sırada en yüksek düzeyde görüş alışverişine imkan veren ve ayrıca ikili ilişkiler çerçevesinde çıkarlarımızın ileriye götürülmesine fırsat veren bu önemli ziyaretin, yapay protokol iddialarıyla gölgelendirilmeye çalışılması üzüntü vericidir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious