Köşk'ten ilginç rektör ataması

  • Giriş : 22.03.2007 / 00:00:00

Çete suçundan yargılanan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın'ın yerine yine kendisiyle birlikte aynı suçtan yargılanan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Ceylan atandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rektör Aşkın'ın görev süresinin dolmasıyla birlilkte 16 Şubat'ta yapılan seçimde Prof. Dr. Muammer Karaavaz 144, Rektör Yardımcısı Hasan Ceylan 94, yine Rektör Yardımcısı Ali Fuat Doğu 44 oy almıştı.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi en fazla oy alan 6 kişinin ismini YÖK Genel Kurulu'na sunmuştu.

YÖK Genel Kurulu yaptığı değerlendirmede bu isimlerden sırasıyla Hasan Ceylan, Ali Fuat Doğu ve Muammer Karaayvaz'ı rektör adayları olarak Çankaya Köşkü'ne sundu. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, adaylar arasından Hasan Ceylan'ı atadı.

Hasan Ceylan, 2005 yılı Nisan ayında Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde başlatılan ihale soruşturması kapsamında Rektör Yücel Aşkın ve 8 arkadaşıyla birlikte çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, ihaleye fesat karıştırmak, ayrımcılık yapmak, hukuka aykırı olarak kişisel veri bulundurmak, hukuka aykırı kişisel veri toplamak gibi suçlardan yargılamaları Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam ediyor.

15 Mart'ta yapılan duruşmada savcı Akın Karakaş, sanıklar hakkında mütaalasını hazırlamak için ek süre isterken Şemdinli davasını temyize götüren Savcı Sezgin Kanmaz süpriz yaparak, bir mütala hazırladı ve ikinci savcı olarak duruşmaya girmiş ve sanıkların beraatini isteyerek dosyalar hakkında görevsizlik talebinde bulunmuştu. Ancak mahkeme Akın Karakaş'ın talebini yerinde bularak duruşmayı 24 Mayıs'a ertelemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious