Köşk'ten 'muhaletef davetleri'yle ilgili açıklama geldi

Köşk'ten 'muhaletef davetleri'yle ilgili açıklama geldi.15807
  • Giriş : 26.03.2008 / 14:48:00

Gül'ün, siyasi partilerin liderlerini görüşme için Köşk'e davet etmesi ile ilgili Köşk'ten bir açıklama geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, başta terörizm ve güvenlik sorunları, ''Güneş Operasyonu'', Irak ile ilişkiler ve Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin ziyaretiyle ilgili bilgi ve görüş alışverişinde bulunmak amacıyla TBMM'deki siyasi partilerin liderleriyle bir dizi görüşme yapmayı öngördüğü bildirildi.

Alınan bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Gül, ilk olarak CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı görüşmeye davet etti. Baykal, Cumhurbaşkanlığından 14 Mart Cuma günü gelen daveti kabul etti ve görüşmenin 20 Mart perşembe günü yapılmasında mutabık kalındı. Ancak, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin Türkiye ziyaretinin de değerlendirilmesine imkan vermek üzere görüşme yarına ertelendi.

Cumhurbaşkanı Gül, Baykal ile yarın öğle yemeğinde bir araya gelecek.

Söz konusu davetlerin, ''Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın Adalet ve Kalkınma Partisi hakkında kapatma istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulunmasından önce planlandığı'' da ifade edildi.

Öte yandan, CHP İletişim Koordinatörlüğü'nden yapılan açıklamada, davetin, Cumhurbaşkanı Gül tarafından İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) zirvesi için Senegal'de bulunduğu sırada yapıldığı belirtildi.

Açıklamada, ''dış politika, terör ve güvenlik'' konularının ele alınacağı görüşmenin, yarın saat 12.45'te başlayacağı kaydedildi.

KÖŞK'TEN YAPILAN AÇIKLAMA ŞÖYLE

"Sayın Cumhurbaşkanımız, MGK'nın Şubat ayı toplantısını takiben, başta terörizm ve güvenlik sorunları, Güneş Operasyonu, Irak ile ilişkiler, Irak Cumhurbaşkanı'nın Türkiye'yi ziyareti konuları olmak üzere, bilgi ve görüş alışverişinde bulunmak amacıyla, TBMM'deki siyasi parti liderleri ile bir dizi görüşme yapmayı öngörmüştür. Bu konudaki ilk grup davet 14 Mart Cuma sabahı yapılmıştır.

--Sayın CHP Genel Başkanı Deniz Baykal bu daveti kabul etmiş ve görüşmenin 20 Mart günü yapılmasında mutabık kalınmıştır. Ancak, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin Türkiye ziyaretinin de değerlendirilmesine imkan vermek üzere görüşme 27 Mart gününe ertelenmiştir.

--Sayın Cumhurbaşkanımızın bu çerçevedeki ilk görüşmesi Sayın CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile 27 Mart günü bir öğle yemeği şeklinde gerçekleşecektir.

(Soru olursa: Sözkonusu davetler Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın Adalet ve Kalkınma Partisi hakkında kapatma istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulunmasından önce planlanmış ve yapılmıştır.)"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious