Kosova bağımsızlığını ilan etmeye hazırlanıyor

Kosova bağımsızlığını ilan etmeye hazırlanıyor.13141
  • Giriş : 17.01.2008 / 20:11:00

Kosova bağımsızlığını ilan etmeye hazırlanırken Rusya, bu kararın BM Ana Sözleşmesinin ihlali olacağını öne sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Vitaly Churkin, Kosova'nın tek başına bağımsızlığını ilan etmesi durumunda ne BM'nin ne de başka bir uluslararası kuruluşun üyesi olabileceğini söyledi.

Churkin, BM Güvenlik Konseyinde Kosova'da görev yapan BM Geçici İdari Misyonun (UNMIK) görüşüldüğü toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya'nın Sırbistan'ı desteklemeye devam ettiğini söyledi. Churkin, Kosova'nın bağımsızlığını tek başına ilan etmesinin BM Güvenlik Konseyinin 1244 sayılı kararı başta olmak üzere BM Ana Sözleşmesinin ihlali olacağını ifade etti. Churkin Kosova sorununun çözüm yerinin BM Güvenlik Konseyi olduğunu da belirtti.

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Zalmay Halilzad ise Kosova'nın nihai statüsü konusunda Güvenlik Konseyinin “bloke edildiğini” belirterek Konseyin bu konuda artık oynayacak rolü bulunmadığını belirtti. Halilzad, Sırbistan'ın “akıllı davranarak” Kosova konusunda AB ve ABD ile ilişkilerini bozmaması ve Kosova'nın suyunu ve elektriğini keserek ekonomik silahlara başvurmaması gerektiğini dile getirdi.

Kosova Başbakanı Haşim Taçi de gazetecilere, Kosova'nın artık nihai karara hazır olduğunu belirterek Priştina'nın bağımsızlığını ilan etmek için fazla beklemeyeceğini belirtti. Taçi, Konseyde Sırbistan Devlet Başkanı Boris Tadiç ile el sıkışmasıyla ilgili bir soru üzerine ise “biz iki bağımsız ülkenin liderleri olarak el sıkıştık” dedi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un Kosova özel temsilcisi Joachim Ruecker de sorular üzerine “Kosova'nın kurumları artık bir sonra atılacak adım için hazır. Eğer taraflar iyi niyetle davranırlarsa sanırım bunu başarabiliriz” diye konuştu.

BM Güvenlik Konseyinin veto hakkına sahip daimi üyelerinden olan Rusya, Sırbistan'ı destekleyerek Kosova'nın Sırbistan'dan ayrılıp bağımsızlığını ilan etmesine karşı çıkıyor. Bu yüzden Konsey’de Kosova'nın nihai statüsü ile ilgili bir karar alınamıyor.

SIRBİSTAN: ASLA KABUL ETMEYECEĞİZ

Sırbistan Devlet Başkanı Boris Tadiç, ülkesinin Kosova'nın bağımsızlığını kabul etmeyeceğini ve bağımsız bir Kosova'yı asla tanımayacağını söyledi. BM Güvenlik Konseyi'nin dün Kosova'da görev yapan BM Geçici İdari Misyonu (UNMIK) ile ilgili düzenlediği toplantıda konuşan Boris Tadiç, “Sırbistan, Kosova'nın bağımsızlığını asla tanımayacak. Ülkemiz toprak bütünlüğünü ve egemenliğini tüm demokratik yöntemlerle, yasal kanıtlarla ve diplomasi yoluyla koruyacak” dedi. Tadiç, Sırbistan'ın bu konudaki mücadelesi sırasında şiddete ve savaş açma yoluna başvurmayacağının altını çizdi.

BM Konseyi'nin Kosova konusundaki toplantısı kapalı olarak sürüyor. Toplantıda BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve Kosova özel temsilcisi Joachim Ruecker, Kosova'daki son 3 aylık gelişmeler hakkında bir rapor sunacak. Kosova Başbakanı Haşim Taçi'nin de toplantıda bir konuşma yapması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious