Kosova Başbakanı: Devlet olmaya hazırız

  • Giriş : 08.03.2007 / 00:00:00

Kosova Geçici Özyönetim Başbakanı Agim Çeku, Kosova'nın devlet olması için iyi bir zaman olduğunu belirterek, buna hazır olduklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sırpların mevcut olmayan bir ülkeyle doğmayı bekleyen ülke arasında sıkıştığına işaret eden Çeku, Avrupa yap-bozunun son parçası olduklarını, bu nedenle daha fazla gecikme olmaması gerektiğini ifade etti.

Türkiye Kosova İşbirliği Toplantısına katılan Kosova Geçici Özyönetim Başbakanı Agim Çeku, Kosova'nın statüsünün iki gün sonra Viyana'da tartışılacağını belirterek, bu sürecin kritik aşamasında olduklarını söyledi. Önerinin mükemmel değil ama iyi olduğunu ifade eden Çeku, "Öneriyi destekliyoruz. Öneri bütün azınlıklara hitap eden bir teklif. Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'ne önerinin gelmesini bekliyoruz. Konseyde yeni bir karar çıkarılacak ve Kosova'yı ilgilendiren 1244 kaldırılacak. Sivil ve askeri mevcut değişecek" dedi.

Paketin onay görmesinden sonra yasanın temel olacağını ve bağımsızlığın kapılarının açılacağını ifade eden Çeku, Türkiye'nin Kosova'yı bağımsız olarak tanıyacak ilk ülkelerin arasında yer aldığını kaydetti. "Kosova'nın devlet olması için iyi bir zaman ve biz buna hazırız" diyen Çeku, gecikmemenin olmaması gerektiğini, gecikmenin kimsenin işine yaramayacağını söyledi. Çeku, Sırbistan'ın kendi geçmişine sıkışıp kaldığını ifade ederek, "Sırplar hangi ülkede yaşadıklarını bilmiyor. Artık mevcut olmayan bir ülke ile doğmayı bekleyen ülke arasında sıkışmış durumdalar. Herkesin net olmaya ihtiyacı var. Kosova'nın statüsü demek bölgenin statüsü demek. Avrupa yap-bozunun son parçası. Bu nedenle daha fazla gecikme olmamalı. Mayısta umarız statü sorunu çözülmüş olur" diye konuştu. Türkiye ile stratejik işbirliğini güçlendirmek istediklerini vurgulayan Çeku, Kosova'nın bağımsızlık sürecinde Türkiye'nin son bir itici güç olmasını istedi. "ENERJİ İHRAÇ EDECEĞİZ" Kosova'nın ekonomik değerlerine de değinen Çeku, bölgenin beşinci büyük linyit rezervlerine sahip olduğuna dikkat çekti. Madencilik ve tarım potansiyellerinin olduğuna işaret eden Çeku, konuşmasına şöyle devam etti; "Kavşak rolü oynuyoruz. Açık piyasa ekonomisine geçmeye çalışıyoruz. Vergide iyiyiz. Özelleştirmelerimizi başarıyla tamamlıyoruz. Rekabet gücü yüksek bankacılık sistemimiz mevcut. Yatırım için Kosova çok yakında açık ve dinamik pazara sahip olacak. Sırbistan ile ne kadar iyi işbirliği yaparsak Avrupa'ya giden yolda kısa olacak. 2 mobil hattımız var. 75 milyon euroya bu hattı satacağız. 2 milyonluk yatırım yapacağız. Termik santrali ihalesi açtık. Enerji ihraç edeceğiz." TÜRKİYE KOSOVA'NIN GIDA İHTİYACININ YÜZDE 90'NINI KARŞILIYOR TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faik Yavuz, iki ülke arasındaki dış ticaret hacminin 73 milyon dolar olduğuna işaret ederek, Türkiye'nin Kosova'nın gıda ihtiyacının yüzde 90'nı karşıladığını söyledi. Kosova'da bir Türk bankasının faaliyete geçmesi ile ülkeler arasındaki akreditif işlemlerinde yaşanan sorunların giderilebileceğini dile getiren Yavuz, "Türkiye ve Kosova arasında özellikle otoyol inşaatı ve yol genişletme çalışmaları, altyapı, iskan, madencilik, enerji ve turizm konularında işbirliği olanakları mevcut. Kosova'daki başta maden ve enerji alanındaki özelleştirme ihalelerine daha fazla katılmaları işbirliğimizi arttıracaktır" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious