Kosova Türkleri'nin dil mücadelesi

Kosova Türkleri'nin dil mücadelesi.21179
  • Giriş : 08.05.2008 / 18:56:00

Kosova'nın Vıçıtırın Belediye Meclisi, Türklerin dillerinin Arnavutça ve Sırpçayla birlikte resmen kullanılması istemini kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kosova Resmi Diller Kullanım Yasasına dayanarak hazırlanan, Türkçenin resmileştirilmesiyle ilgili karar tasarısı, belediye meclisi üyeleri tarafından oybirliğiyle ve alkışlarla kabul edildi.

Belediye Başkanı Bayram Mulaku, tarih boyunca Türklerle ve Türkçeyle çok yönlü bağlılığın varlığına ve bunun Vıçıtırın'daki Türklerin kültür ve geleneklerinin yaşatılması açısından önemine dikkat çekti.

Mulaku, Türkiye'nin Kosova'ya çok yönlü verdiğini ve Kosova'nın bağımsızlığını tanıyan ülkelerin başında geldiğini vurguladı ve şükranlarını dile getirdi.

Belediye meclisinin oturumuna konuk olan Türkiye'nin Kosova Eşgüdüm Bürosu Müsteşarı Mustafa Sarnıç, yaptığı teşekkür konuşmasında, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türk milletinin daima Kosova'nın yanında yer alacağını ve kalkınmasına destek olacağını söyledi. Sarnıç, Türkçenin resmiyetine verilen desteğin de Türk yatırımcıları özendireceğini ifade etti.

Türklerin en yoğun yaşadığı Prizren ve Mamuşa'da belediyeler de Türkçeyi yasayla güvence altına almıştı.

Kosova meclisinin kabul ettiği ve 15 Haziran 2008'de yürürlüğe girmesi beklenen anayasada ise sadece Arnavutça ve Sırpça resmi dil sayılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious