Kosova'da gözyaşı dinmiyor

  • Giriş : 26.03.2007 / 00:00:00

Kosova'da Korişa yakınlarında bir kanalizasyon içinde bulunan 20 kişinin cesedi DNA testinden sonra ailelerine teslim edilerek toprağa verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

1998 ve 1999 yılları arasında Sırbistan'ın Kosova'ya yönelik başlattığı toplu kıyım sonucu resmi olmayan bilgilere göre 15 bin kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor. NATO'nun Sırbistan güçlerine başlattığı müdahale sonucu üç ay süren bombardıman ardından Sırbistan Kosova'dan çekilmiş Kosova BM denetimi altına girmişti.

Halen BM'ye bağlı olan Kosova'da gözyaşı dinmek bilmiyor. Savaş sonrası yaklaşık 3 bin kişinin kayıp olduğu belirlenmişti. Kosova'da bugüne kadar Sırbistan ve Kosova'daki toplu mezarlardan toplam 2 bin kişinin cesedi bulunarak ailelerine teslim edilmişti. En büyük kıyımın yaşandığı Kruşa bölgesinde bugün anneler yine kan ağladı. Geçtiğimiz yıl Korişa yakınlarında bir kanalizasyon içinde bulunan 20 kişinin cesedi DNA testinden sonra ailelerine teslim edilerek toprağa verildi.

Binlerce kişinin katıldığı toprağa verme merasimine Kosova Başbakanı Agim Çeku da katıldı.

Törende konuşan Kosova Başbakanı Agim Çeku, Kosova savaşı sırasında şehit düşen ailelere başsağlığı dileklerinde bulundu. Çeku, "Kosova zor günler gördü, ümit ediyorum ki bundan sonra güzel günler milletimizi bekliyor. Savaşta hayatını kaybedenler bu vatan için şehit düşmüşlerdir." dedi.

Gözyaşları içerisinde yakınlarının fotoğraflarını naaşların önünde taşıyan küçük kız çocukları gözyaşlarına hakim olamadı. Arnavut bayraklarına sarılı naaşların toprağa verilmeye başlandığı sırada şehit yakınlarının feryatları herkesi gözyaşlarına boğdu.

En çok kaybın yaşandığı Kruşa'da halen 91 kişinin akıbeti bilinmiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious