Kosova'da Türkçe resmi dil oldu

  • Giriş : 21.09.2006 / 00:00:00

Türk dilinin resmiyet kazanması önerisi bugün Kosova Meclisi'nin oturumunda yine gündeme alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

59 kabul, 7 red ve 3 çekimser oyla kabul edilen önergeyle Arnavutça ve Sırpça dilleri dışında toplulukların belediyede resmi ve eşit olması için o belediyede yaşayan nüfusun yüzde 6'yı değil orantının yüzde 5'ini oluşturması ve istisna olarak yüzdeliklere bakmaksızın Prizren'de Türkçe resmi ve eşit olması karara bağlandı. 6 ay içerisinde Türklerin yaşadığı belediyelerde belediye meclisleri dillerin kullanımıyla ilgili maddeleri yasa ile uyumlaştırmalı.
Kosova Meclisi oturumundan sonra KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar yaptığı açıklamada şöyle dedi: "Dillerin Kullanımı Yasası belki bütün isteklerimizi karşılamıyor ama Kosova'da Arnavutça ve Sırpça yanısıra Türkçe'nin de resmi olması kısmen memnun olmamıza neden oluyor. Bu önergenin kabul edilmesiyle Prizren'de yüzdeliğe bakmaksızın Türkçe resmi oluyor, 6 ay içerisinde de Türklerin yaşadığı belediyelerde belediye meclislerinin geleneksel diller kapsamında Türkçe'nin resmi kullanımda dil olarak kabul edilmesi için olanak yaratılıyor."

Kosova Meclisinin bugünkü oturumunda ayrıca Kosova Başbakanı Agim Çeku gensoru açıklamasında bulunarak hiçbir yasa dışı hareketin Kosova Başbakanı olarak var olan yetkilerini değiştirmeyeceğini ve sınırlayamayacağını vurguladı. Kosova Meclisi, son günlerde kaydedilen şiddet olayların kınandığı deklarasyonu da kabul etti. Kosova Meclisi bugünkü oturumunda meclis komisyonunun yargıç ve savcılar listesi önerisini de kabul etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious