Kosova'daki kayıp 5 bin kişiden haber yok

Kosova'daki kayıp 5 bin kişiden haber yok  .15266
  • Giriş : 05.03.2008 / 11:35:00

Eski Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç'in Kosova halkına yönelik 1998-1999 yıllarında başlattığı saldırılar sırasında kaybolan 5 bin insanın yaklaşık 2 bininden bugüne kadar hala haber alınamadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kosova'nın 17 Şubat'ta bağımsızlığını ilan etmesi ve aralarında Türkiye'nin de bulunduğu çok sayıda ülke tarafından tanınması, ülkede büyük sevinç yarattı. Kosova halkı, başta başkent Priştine olmak üzere ülkenin önemli şehirlerinden Prizren, Gilan, İpek gibi kentlerinde evlerinin balkonlarına, cadde ve sokaklara astıkları bayraklarla bağımsızlığı kutluyor. Ülkenin 1912 yılında Osmanlı'nın elinden çıkarak Sırbistan'ın işgaline uğramasının ardından 96 yıldır bağımsızlık için mücadele verdiklerini ifade eden Kosovalılar, özgürlüğün bedelini ağır bir şekilde 1998-99 yıllarında yaşanan olaylarda ödediklerini kaydettiler.

Miloşeviç döneminde Kosova halkına yapılan saldırılar sırasında yaklaşık 5 bin kişi kayboldu. Bugüne kadar kaybolan söz konusu 5 bin kişiden, ancak 3 bininin kaderi belirlenebildi. Kaderi hala belirlenemeyen yaklaşık 2 bin kişinin yakınları ise ülkenin bağımsızlığını buruk kutluyor...

Kosova'nın Rahovça beldesinde yaşayan ve 2 oğlunun akıbetinden bugüne kadar haber alamayan Sabri Popay, ''Sadece oğullarımın mezarını bulabilsem herşeyimi vermeye hazırım. Kaybettiğim çocuklarım, bağımsız Kosova'nın bir eseri oldu'' şeklinde duygularını dile getirdi.

Kosova'da kurdukları çeşitli dernekler bünyesinde çalışma yürüten kayıp yakınları, parlamento binasının bahçe duvarında 5 yıldır bugüne kadar haber alamadıkları yakınlarının fotoğraflarını sergiliyor. Bu bölgeden hergün geçen binlerce Kosovalı ise ülkelerinin bir zamanlar yaşadığı zor günlerin adeta belgesi olan kayıp fotoğraflarıyla yüzleşiyor.

Kayıp yakınları, ayrıca belirli günlerde parlamento binasının bahçe duvarlarında sergilenen fotoğrafların önünde toplanarak, seslerini duyurmaya çalışıyor.

Yetkililerin kayıplara yönelik çalışmalara öncelik verilmesini talep eden kayıp yakınları, yaklaşık 10 yıldır kaybettikleri ailelerinin üyelerini bir gün bulma umuduyla yaşamlarını sürdürdüklerini söylediler.

-KAYIP İNSANLAR KOMİSETİ BAŞKANI NUŞİ'NİN AÇIKLAMALARI-

Kosova Hükümeti Kayıp İnsanlar Komitesi Başkanı Prof. Dr. Bayazit Nuşi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sivil halktan yaklaşık 5 bin kişinin 1998-99 yılındaki olaylarda kaybolduğunu bildirdi.

Prof. Dr. Nuşi, bu kayıp insanların kaderinin belirlenebilmesi amacıyla Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Komitesi aracılığıyla, Kosova Hükümeti Kayıp İnsanlar Komitesi ile Sırbistan Hükümeti'nin ilgili komitesi arasında işbirliği yapıldığını söyledi.

Yapılan işbirliği sonucunda bugüne kadar kaybolan 5 bin kişiden yaklaşık 3 bininin akıbetinin öğrenildiğini anlatan Prof. Dr. Nuşi, ''Bu kişilerden yaklaşık 300'ü Sırbistan'ın çeşitli hapishanelerinde tespit edildi. Ve bu kişilerin 2001 yılında yapılan girişimler sonucu cezaevlerinden kurtarılarak ailelerine kavuşmaları sağlandı'' dedi.

Diğerlerinin ise Sırplar tarafından öldürüldüğünün ve toplu mezarlara gömüldüğünün belirlendiğini kaydeden Prof. Dr. Nuşi, şunları kaydetti:

''Sadece Belgrad'ın Bataynitsa ve Petrovoselo bölgelerindeki toplu mezarlardan yaklaşık 900 kişinin cesedi bulundu. Değişik bölgelerdeki mezarlarda da 1800 kişiye ait ceset bulduk. Öldürülen bu kişilerden ancak 1700'ünün kimlikleri tespit edildi. Geriye kalan 1000 kişinin cesetleri parçalandığı için kimlikleri belirlenemedi.''

Nuşi, aralarında Arnavutlar, Sırplar, Boşnaklar ve Türklerin de bulunduğu 2000 kişiden hala haber alınamadığını ifade ederek, kayıplar konusunda 2001 yılından bu yana bir gelişme olmadığını dile getirdi.

-''ARTIK KALBİM DAYANAMIYOR...''-

Komite Başkanı Nuşi, kendisinin de 2 yeğeninin akıbetinden bugüne kadar haberdar olamadığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

''Yaklaşık 10 yıldır kayıp yakınlarının acılarını ve sorunlarını dinliyorum. 74 yaşındayım, artık kalbim onların sorunlarını dinlemeye dayanamıyor. Görüştüğüm bazı kayıp yakınları, bugüne kadar haberdar olmadıkları akrabalarının Sırbistan'ın değişik bölgelerinde tarlalarda çalıştırıldığı ve özel hapishanelerde tutuldukları yönünde bana bilgiler veriyorlar. Komite olarak bu iddiaların gerçekliğini araştırıyoruz. Ancak Sırbistan yetkilileri ısrarla ülkelerinde özel hapishanelerin bulunmadığını belirtiyor ve bu iddiaları reddediyorlar.''

Komite Başkanı Nuşi, Kosova'nın bağımsız olmasının ardından kayıpların bulunması yönünde hükümetin çalışmalarını yoğunlaştıracağından ümitli olduğunu vurguladı.

-İNSANLARIN İBRET ALMASI İÇİN...-

Öte yandan, Kosova'nın güneyindeki Yakova kentinde yaşayan 82 yaşındaki Gülfidan Çerkezi ise yaklaşık 10 yıl önce Sırplar tarafından alıkonulan 2 oğlu ve eşinin cesedine 2001 yılında komitenin çalışmaları sonucu ulaşabildi.

Eşinin ve çocuklarının ardından hayatta yalnız kaldığını belirten Çerkezi, 2 katlı evini, eşi ve çocukları anısına müze haline getireceğini söyledi. Evini Sırplara karşı ''kin ve nefret'' amacıyla müzeye çevirmeyeceğini vurgulayan Çerkezi, ''Sadece insanların benim hayatımdan ibret alması ve suçsuz insanların savaşta kurban edilmemesi amacıyla evim müze olacak. Bu evimde ayrıca sevdiklerimin anısını da yaşatacağım'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious