Kosovalı Türkler'in, hayal kırıklığı

  • Giriş : 03.09.2006 / 00:00:00

Kosova ile ilgili nihai statü müzakereleri devam ederken, Kosova Türk Topluluğu beklentilerinin şimdiye dek karşılanmamasından şikayetçi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

NATO müdahalesinden sonra Kosova, Birleşmiş Milletler(BM) Güvenlik Konseyi'nin 1244 Sayılı kararı ile UNMIK yönetimine devredilmişti. Kosova'nın büyük çoğunluğu için olduğu gibi, sayısal azınlıkta olan etnik topluluklar için de kendilerini daha iyi ifade edebilecekleri bir ortamın sağlanacağı ümit eden Kosovalı Türkler, hayal kırıklığına uğradı.

UNMIK'in ilk yöneticisi Fransız kökenli Bernard Kouchner, Miloşeviç döneminde çıkarılan ve ayrımcılık içeren yasaların iptalini ve 1989'dan önceki yasaların geçerliliğini düzenleyen bir yönetmelik imzaladı. Dolayısıyla Türklerin yoğun itirazlarına Türkçe resmi dil olarak kabul görmedi.

Kosovalı Türk sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar, çeşitli vesilelerle kaygılarını Kosova'daki tüm uluslararası ve yerli kurum ve kuruluşlara iletmek için dün Prizren Kültür Evi salonunda Kosova Türk Aydınlar Ocağının girişimiyle, "Türkçe'ye evet" ve "Ben Türkçeme sahip çıkıyorum" başlığı altında düzenlenen toplantıda Meclis tarafından Türkçe'nin resmi dil olarak kabul edilmemesi nedeniyle bir tepki mektubu yayımladı.

Yüzlerce Kosovalı Türk'ün katıldığı toplantıda bir konuşma yapan Kosova Türk Aydınlar Ocağı Başkanı Ferhan Derviş, "Türkçe için toplumumuz tarafından verilen mücadele yetmiyor" şeklinde konuştu. Derviş, "Bizim buradaki varlığımız yüzyıllardır devam ediyor. Bizim Türkçemizi bugün yüzdeliklere bağlamaya çalışıyorlar. Bunu Kosova'da kabul eden bence hiçbir Türk yoktur."dedi.

Derviş'in konuşmasının ardından Derneğin yönetim kurulu üyesi Esin Muzbeg, uluslararsı üst düzet makamlara gönderecekleri mektubu okudu. Ardından toplantıda bulunan Kosovalı Türk yetkililer ve vatandaşlar konuşmalar yaptı.

2001 yılında kabul edilen Kosova Geçici Anayasa Çerçevesinde ilk kez Türkçe'yle ilgili düzenlemeler yer almıştı. Ama Türkçe'nin resmi dil olarak kullanımı düzenlemeleri belediyeler düzeyinde kalmıştı. Daha kapsamlı hukuki düzenleme ise Diller Yasasına bırakılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious