Kosovalılar protesto etti

  • Giriş : 26.07.2006 / 00:00:00

Kosovalılar kendileri için Viyana'da başlatılan müzakereleri protesto etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Birleşmiş Milletler (BM) Kosova Özel Temsilcisi Martti Ahtisaari başkanlığındaki görüşmelere Sırbistanı Devlet Başkanı Boris Tadiç, Başbakan Voyislav Koştunitsa ve Dışişleri Bakanı Vuk Draskoviç temsil etti. Arnavut tarafında ise masaya Kosova Başkanı Fatmir Seydiu ve Başbakan Agim Çeku oturmuştu.

"Kendin Karar Al" hareketi ve Kosova Kurtuluş Ordusu-UÇK Savaş Malulleri Derneği'nin ortak düzenlediği gösterilerde Kosova siyasi statüsüne ait Viyana'da başlayan müzakereler süreci protesto etti. "Kendin Karar Al" Hareketi Lideri Albin Kurti önderliğinde gerçekleşen gösterilere polis müdahele etmedi. Görüşmeler, Kosova'nın bağımsızlığı müzakere edilmez sloganı ile protesto edildi.

Gösterilerde konuşma yapan, Albin Kurti, "Viyana'ya giden Arnavutların, siyasetle alakalı olmadıklarınının bir göstergesidir. Birileri şimdiye kadar halkımıza 17 yıl yalan söyledi. UNMIK ise halkımızı 7 yıldır oyalıyor" dedi. UNMIK'in de Kosova'da ayrılmasını isteyen Kurti, UNMIK Kosova'ya hiç bir şey kazandırmamıştır hatta tam aksine kaybetmiştir." dedi.

UNMIK'in Kosova'dan ayrılmasını isteyen "Kendin Karar Al" Hareketi Kosova caddelerine UNMIK yazısı yazarak kanlı ayakların üstünden geçtiğini simgeleyen yazılar yazıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious