Kosovalılardan Ecevit'e vefalı tören

  • Giriş : 12.11.2006 / 00:00:00

Hafta içinde hayatını kaybeden Türkiye Cumhuriyeti eski Başbakanlarından merhum Bülent Ecevit için Kosova'da da bir merasim düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bugün Prizren Kültür Evi salonunda Kosova Türk Aydınları Derneği tarafından düzenlenen törenle merhum Ecevit'in hayatı şiirleri ve siyasi kişiliği hakkında bilgi verildi.

Saygı duruşuyla başlayan törende bir konuşma yapan Kosova Türk Aydınları Derneği Başkanı Ferhat Derviş, 1999 savaşı sırasında merhum Bülent Ecevit'in Kosova'ya yaptığı büyük destekten bahsetti. Derviş, "O dönemde başbakan olan merhum Ecevit, Kırklareli Kampını Kosovalılara açarak her bizlere sahip çıkmıştır. Prizren aşığı olan Ecevit, hiçbir zaman buraları unutmayarak Kosova'yla ilgilenmiştir" dedi. Derviş'in konuşmasının ardından derneğin genel sekreteri Taner Güçlütürk, Ecevit'in hayatı, şiirleri ve siyasi yaşantısından kesintiler aktardı.

Ardından Kosovalı şair-yazar ve hukukçu Skender Muzbeg, merhum Ecevit'le iki defa oturduğunu kendisiyle ilk tanışmasının Ecevit'in Prizren'e geldiğinde gerçekleştiğini daha sonra 2000 yılında Ankara'da bir araya geldiklerini söyledi. Muzbeg, Ecevit'in Kosovalı Türk öğrencilere sahip çıktığını ve Türkçe üniversite olmayan Kosova'da Türk öğrencilerin Türkiye üniversitelerde eğitim görmelerini sağladığını söyledi. Ecevit'in başarılarından bahseden Muzbeg, "Türkiye büyük bir liderini kaybetmiştir, Türkiye Cumhuriyeti ve ailesinin başı sağolsun" dedi.

Konuşmaların ardından Filizler Türk Kültür ve Sanat Derneği çocuk gurubu merhum Ecevit anısına sevdiği şarkıları seslendirdiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious