Kosova'nın artık anayasası var

Kosova'nın artık anayasası var.21179
  • Giriş : 07.04.2008 / 17:03:00

Türkçe resmi dilleri arasında yok. İşte yeni anayasanın detayları.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

17 Şubat'ta bağımsızlığını ilan eden Kosova'nın artık anayasası da var.

Başbakan Yardımcısı ve Anayasa Komisyonu Başkanı Hayredin Kuçi yönetiminde hazırlanan anayasa taslağı, Anayasa Komisyonu üyelerinin imzası ile kabul edildi. Kabul edilen yeni Kosova Anayasası 40 bölümden ve 160 maddeden oluşuyor. Anayasa ile Kosova, bağımsız ve egemen bir devlet olmakla beraber parlamenter cumhuriyet olduğu belirtiliyor.

TÜRKÇE RESMİ DİLLER ARASINDA YOK

Kabul edilen yeni anayasa ile Kosova'da resmi diller Arnavutça ve Sırpça oldu. Türkçe, bu anayasada da kaybeden olurken, Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) ve sivil toplum kuruluşlarının bu konu ile ilgili göndermiş olduğu öneriler dikkate alınmadı.

KATILIM ÜST DÜZEYDE GERÇEKLEŞTİ

En yüksek hukuki belge sayılan anayasanın imza törenine katılım üst düzeyde gerçekleşti. Törene, Cumhurbaşkanı Fatmir Seydiu, Başbakan Haşim Thaçi, Meclis Başkanı Yakup Krasniqi, milletvekilleri ve başkanlık kurulu üyeleri ile Avrupa Birliği Misyonu Sivil Temsilcisi Piter Feith, Kosova belediyeleri başkanları, UNMIK yetkilileri ve Kosova'da görev yapan büyükelçilik ve eşgüdüm daireleri temsilcileri de hazır bulundu.

Kuçi: "Büyük iş başardık"

Anayasayı hazırlayan Komisyon Başkanı Hayredin Kuçi, imza töreni ardından yaptığı açıklamada böyle bir anlamlı günde, böyle bir belgeyi imzalamanın onurunu yaşadıklarını söyledi. Anayasa Komisyonu'nun bu süreçte büyük bir aşama kaydettiğini ifade ederken, "Komisyon olarak bu zorlu süreçte kısa zaman içinde büyük başarılara imza attık. Bu süreçte emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum" diye konuştu.

KERVAN: ANAYASAYA HAYIR DİYECEĞİM

Kosova Demokratik Türk Patisi (KDTP) Milletvekili Enis Kervan, yeni anayasanın kabul edilmesi ile ilgili CİHAN mikrofonlarına yapmış olduğu açıklamada, Çarşamba günü mecliste anayasanın kabul edilmesi ile ilgili oylamada anayasaya hayır diyeceğini ifade etti. Kervan, "Bugün Anayasa Komisyonun imzalamış olduğu anayasanın 5. maddesine parti ve Türk toplumu olarak yapmış olduğumuz öneriler dikkate alınmadı. Bu yüzden de ben bir Türk milletvekili olarak, Çarşamba günü mecliste oylamaya tabi tutulacak yeni anayasaya hayır diyeceğim" diye konuştu.

Çarşamba günü Anayasa ile ilgili düzenlenmesi beklenen oturumda Kosova Demokratik Türk Partisi Milletvekili Enis Kervan yanı sıra diğer Türk Milletvekili Müfera Şinik'in de anayasaya hayır demesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious